İstanbul Üniversitesi (Cerrahpaşa) Tıp Fakültesi’nde 100 tıp öğrencisi ile buluştuk…

TurkMSIC-Cerrahpaşa YK-SCORA alt komitesi olarak 14 Aralık 2011 tarihinde, Pozitif Yaşam Derneği iletişim sorumlusu Çiğdem Şimşek’in katılımıyla Cerrahpaşa Tıp Fakültesi  İngilizce Tıp konferans salonunda çok güzel bir HIV/AIDS eğitimi gerçekleştirdik.  Yaklaşık 100 tıp öğrencisinin katıldığı eğitimde HIV/AIDS konusunda bilimsel boyutta bilgilendirme yapılmasının yanında, HIV ile yaşayanların maruz kaldıkları hak ihlalleri ve ayrımcılıklara dikkat çekilerek sosyal boyutta da Türkiye’de ve Dünya’da HIV/AIDS gerçeği anlatıldı. En çok sağlık alanında hak ihlallerinin yaşandığı göz önüne alınınca doğru bilinen yanlışların düzeltilmesi ve soru işaretlerinden kaynaklanan ön yargıların önüne geçilmesi için hekim adaylarına oldukça etkili bir eğitim oldu.
 

HIV ve AIDS’in farklı kavramlar olduğunu, HIV/AIDS terminolojisini doğru kullanmayı öğrendik. HIV’li AIDS’li gibi ifadeler ayrımcılığı destekliyordu, HIV’li AIDS’li yerine: HIV pozitif, HIV ile yaşayan; hastalık kapmak, HIV kapmak yerine: HIV ile enfekte olmak, HIV’i edinmek gibi ifadeleri kullanmalıydık.

 

HIV’in tükürükle, öpüşmeyle, tokalaşmayla, sosyal yaşamla bulaşmayacağını, HIV’in ölümcül bir hastalık olmadığını, HIV’in vücuda girdikten sonra kişini bağışıklık durumuna göre uzun yıllar herhangi bir belirti göstermeden varlığını sürdürebildiğini, doğru zamanda ilaç tedavisine başlayan HIV pozitiflerin hiçbir zaman AIDS evresine gelmeden yaşamlarını  sürdürebildiğini, geç tanı alan ve AIDS evresinde olan kişilerin dahi ilaç tedavisiyle sağlıklarına geri kavuşabileceklerini, tedavideki gelişmeleri,  HIV ile yaşayanların tedavi ile birlikte normal hayatlarını yaşayabileceğini, korunarak cinsel yaşamlarına devam edebileceğini, çocuk sahibi olabileceğini öğrendik. 

HIV pozitif anne, çocuğunun elmasından ısırabilir, gofretinden yiyebilirdi.HIV tanısında kullanılan testleri öğrendik ve HIV tanısı alınan hastanın devlete isimsiz olarak bildirildiğinin, başka bir işlem için doktora gittiğinde durumuyla ilgili bilgi verme zorunluluğunun olmadığının, her hastada hem kendimizi hem hastayı korumak için standart önlemleri almamız gerektiğinin bilincine vardık.

Sunum sonunda Çiğdem şimşek öğrencilerden gelen tüm soruları yanıtladı. Ve hepimiz kendimize “Ya ben şu anda HIV tanısı alsam ne yapardım?” diye sorduk.

Pozitif Yaşam Derneği başkanı Nejat Ünlü’nün de süpriz katlımının gerçekleştiği eğitim, katılımcılardan alınan geri bildirimlere göre pek çok kişinin bakış açısını değiştirdi, oldukça eğlenceli ve verimli geçti. Yanlışlarımızı düzelttik ve farkındalığımızı arttırdık. 

Eğitimde edindikleri bilgiler ışığında katılımcılar, eğitimden bir gün sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde hastane girişinde, derslik önünde ve öğrenci kantinlerinde kurulan stantlarda görev alarak öğrencilere ve halkımıza HIV/AIDS konusunda bilgilendirme yaptı, Pozitif Yaşam Derneği’nin desteği ile broşür, sticker, rozet, kitap ve kondom dağıttı. 1000’e yakın kişiye ulaşıldı.


Aysu AKIN

TurkMSIC-Cerrahpaşa YK-Üreme Sağlığı Alt Komitesi Direktörü  2011-12