HIV ve AIDS konusuna dikkat çekiyoruz; Kadınlar daha fazla risk altında!

Pozitif Yaşam Derneği olarak “Dünya Kadınlar Günü”nü kutluyor ve HIV ve AIDS konusuna dikkat çekiyoruz;  

Kadınlar daha fazla risk altında… 

Kadınlar, yalnızca HIV değil, tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklar karşısında, hem biyolojik hem de sosyal sebeplerle daha fazla enfeksiyon riski taşımaktadır.Her yaştan kadın HIV ile enfekte olmaya erkeklerden daha yatkındır. HIV’in kadınları daha fazla etkilemesinin ardındaki nedenlerin arasında toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve yoksulluk da yer almaktadır. Bu etkilerin sonuçları yaşanan bölgeye göre derinleşmekte ve çözümü de güçleşmektedir.

 

Bulaşın asıl kaynağı erkek olsa bile kadınlar, HIV/AIDS’le ilgili damgalanmalara da daha fazla maruz kalırken; ayrımcılığa maruz kalma korkusu yüzünden teste gitmekten, HIV pozitiflerse de tedaviden kaçınmaktadırlar.

  Veriler bize neyi gösteriyor?

2008 tarihli UNAIDS raporu, dünya genelindeki kadınların yalnızca % 38'inin HIV/AIDS ile ilgili doğru ve güncel bilgi sahibi olduğunu göstermektedir.

Dünya Sağlık Örgütü'nün2009 tarihli 'Kadın ve Sağlık' raporuna göre 1990'ların başından itibaren tüm dünyada kadınlar arasındaki HIV oranı büyük bir artış göstermiştir. Günümüzde dünyada tahmini 33 milyon HIV ile enfekte kişinin‰ 50 kadarını kadınlar ve % 7 kadarını çocuklar oluşturmaktadır. 

Dünya Sağlık Örgütü 2011 raporuna göre dünya genelinde 15 – 49 yaş grubundaki kadınların % 10 ila % 60'ının maruz bırakıldığı şiddetin (fiziksel, cinsel, duygusal şiddet dahil olmak üzere) kadınların HIV'le enfekte olma olasılığını arttırdığı kanıtlanmıştır.

Türkiye'de mevcut Sağlık Bakanlığı verileri değerlendirildiğinde, toplamda 1999 – 2010 yılları arasında HIV ile enfekte olan kadınların sayısı 271 kişiden 1232 kişiye, erkeklerde ise 712 kişiden 2945 kişiye çıkmıştır. 1999'dan Haziran 2010 tarihine kadar HIV ile enfekte olan kadınların sayısı 4.54 kat artarken, erkeklerde 4.13 kat artış göstermiştir.

 

Pozitif Yaşam Derneği olarak diyoruz ki;

Tango iki kişilik bir danstır…

Cinsellik iki kişinin sorumluluğundadır. Bu nedenle kondom kullanmayı güvenli cinsel yaşam için talep etmekten çekinmeyin.

Bilgi ve bilinç HIV’den korunmanın anahtarıdır… 

Doğru zamanda doğru tedavi ile HIV pozitifler normal yaşam sürelerini kaliteli sürdürebiliyor, gereken önlemleri almak koşuluyla evlenebiliyor ve çocuk sahibi olabiliyorlar.

En sık korunmasız cinsel ilişki evliliklerde yaşanmaktadır. Tek eşli olsanız bile “BANA GELMEZ” demeyin. Korunmasız (vajinal veya anal) cinselilişki yaşıyorsanız düzenli HIV TESTİ yaptırmanızın önemine dikkat çekiyor,erken HIV tanısının hayati önem taşıdığını unutmayın diyoruz!