Destek Alınabilecek Kurum ve Yerler

Şiddete karşı koruma kişisel güvenliğin korunması için ilgili mekanizmalara yapılacak şikayet ve ihbar başvurularının yanı sıra şiddet mağduriyeti sonrası süreçte hukuki destek, psiko-sosyal destek ve sosyal yardımlara erişebilmesi önemlidir. Bu desteklerden yararlanmak için başvurulabilecek kurum, kuruluşlar ve destek hatlarından bazıları aşağıdaki gibidir;

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri

Özellikle ŞÖNİM’lerin olmadığı illerde danışman, psiko-sosyal destek, sığınma evi/konukevi ve maddi yardım desteği için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvurulabilir. Bunun yanı sıra aşağıdaki destek hatlarını da arayabilirsiniz;

ALO 183 Sosyal Hizmet Danışma Hattı

ALO 144 Sosyal Yardım Hattı

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinin bilgisine ulaşmak için 

 

Hizmet Birimleri ve Destek Hattı

Hizmet Birimlerinde HIV ile yaşayan, LGBTİ ve seks işçisi mülteciler için toplumsal cinsiyete dayalı şiddete karşı psiko-sosyal danışmanlık ve hukuki destek verilmektedir. Şiddete maruz kaldığınızda ya da kendinizi şiddet riskiyle karşı karşıya hissettiğinizde Hizmet Birimlerine doğrudan gelerek ya da Türkiye’nin her yerinden ücretsiz olarak 0850 888 0 539 numaralı Destek Hattını arayarak danışmanlık ve hukuki destek isteyebilir, vaka yönetiminden yararlanabilirsiniz.

 

Vaka yönetimi, vakanın kayıt altına alınması, şiddet ile ilgili suç duyurusu, adli süreçlerin takibi, tıbbi ve psiko-sosyal desteğin planlanması gibi süreçlerden oluşur. Hizmet Birimlerinde ya da saha çalışmaları esnasında tespit edilen şiddet durumlarıyla ilgili kişilerin onay ve rızası alınarak vaka yönetimi yapılır. Siz de şiddete maruz kalmanız durumunda doğrudan Hizmet Birimi’ne gelerek ya da 0850 888 0 539  numaralı Destek Hattını arayarak vaka yönetimi talebinde bulunabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM)

 Aile ve  Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak açılan ve şiddetin önlenmesi için gerekli uzman personelin çalıştığı merkezlerdir. Barınma, kreş yardımı, geçici maddi yardım, istihdam edinme desteği, rehberlik ve danışmanlık, hukuki destek ve tıbbı destek hizmeti verilir. 7/24 ulaşılabilir olma esasıyla çalışır.

Şiddete maruz kaldığınızda doğrudan bu merkezlere başvurabilirsiniz.

 

İstanbul Sözleşmesi gereği, mülteciler de ŞÖNİM’lerden doğrudan yararlanabilir.Türkiye genelindeki ŞÖNİM’lerin adres ve iletişim bilgisine ulaşmak için

 

Konukevleri

Risk altındaki kadınların ve 12 yaşından küçük çocukların geçici süreyle güvenli barınma ortamı ihtiyacı karşılanır. 12 yaşından büyük çocuklar  gerekli incelemenin ardımdan Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı yurtlara yerleştirilir. Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, Kaymakamlık ve Valilikler, Belediyeler ve Sivil Toplum Kuruluşları yürütebilir.

Tüm hizmetlerin gizlilik esasıyla yürütüldüğü sığınma evlerinde kalma süresi 3 aydır. Gerekli durumlarda uzatılabilir. Sığınma evlerinde verilen destekler aşağıdaki gibidir;

- barınma ihtiyacının karşılanması

- psikolojik ve sosyal destek

- barolarla iş birliği içinde hukuksal danışmanlık

- iş ve meslek edindirmeye yönelik çalışmalar

- Kendi evini tutmak isteyenlere destek

Eğer konukevi desteğinden yararlanmak istiyorsanız bulunduğunuz ilde Valilik, Kaymakamlık,aile ve sosyal politikalar il müdürlükleri, savcılık, polis merkezi, jandarma karakolu, belediyelerin kadın danışma merkezleri ve ŞÖNİM’ lere şiddete maruz kaldığınızı belgeleyecek şekilde başvurabilirsiniz.

 

Adli Yardım

Avukat ücretinin karşılanamayacağının kanıtlandığı durumlarda Türkiye Barolar Birliği’nin sağladığı ücretsiz avukatlardan yararlanılabilir.  Adli yardım talebi için bulunduğunuz ildeki barolara başvurabilirsiniz. Bulunduğunuz ilde baro bilgisi için Türkiye Barolar Birliği’ne  ulaşabilirsiniz.

 

Türkiye Barolar Birliği, avukatlara Arapça ve Farsça tercüme desteği sağlamaktadır. Avukatınızla görüşürken dil sorunu yaşamamak için 0312 292 52 52 numaralı hattı arayacak tercüme desteği almasını isteyebilirsiniz.

Ankara Barosu tarafından yürütülen Gelincik Merkezi şiddet mağduru kadınlar, çocuklar ve LGBTİ’lere ücretsiz hukuki destek verir ve ihtiyaç durumunda psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarına yönlendirir. Merkeze gelmenin yanı sıra 7 gün 24 saat hizmet veren 444 43 06 numaralı Gelincik Hattını da arayabilirsiniz.

Adres: Ihlamur Sok. No:1 Kızılay/Ankara

Telefon: 444 43 06

E-posta: gelincik@ankarabarosu.org.tr

Web Sitesi: http://www.gelincikprojesi.org.tr

Toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle mücadele için çalışır. Şiddet mağdurları için sığınma evi ve hukuki danışmanlık desteği verir.

Adres: Katip Mustafa Çelebi Mah. Anadolu Sok. No:23 D:7-8 Beyoğlu/İstanbul 

Telefon: 0212 292 52 31 – 32

E-posta: morcati@morcati.org.tr

Web Sitesi: www.morcati.org.tr

Göçmen kadınların korunmasına yönelik çalışır. Şiddete karşı koruma, adli tıp, can güvenliğinin sağlanması gibi konularda danışmanlık ve destek verilir.

Adres: TomtomMah. Yeni Çarşı Cad. Galatasaray Apt. No:26 D:8-9 K:4 Beyoğlu-İstanbul-Türkiye

Telefon: 0212-251 58 49-50

E-posta: info@kadav.org.tr

Web Sitesi: http://www.kadav.org.tr

Nefes Merkezi kapsamında kötü muameleye maruz kalmış göçmen ve mülteciler için destek sağlanır. Psikolojik destek , sosyal destek ,tıbbi vaka yönetimi, sağlık hizmetleri için tercüme ve eşlik desteği almak mümkündür.

Adres: AkşemsinMah. Karamuk Sok. No:26 Fatih/İstanbul

Telefon: 0212 531 40 28

E-posta: info-istanbul@hyd.org.tr

Web Sitesi: http://www.hyd.org.tr

Kapsamlı ve ücretsiz hukuki danışmanlık hizmeti verilir.

Adres: Refik Saydam Cad. No:39 Dilber Apt. No:11

Telefon: 0212 292 48 30

E-posta: info@mhd.org.tr

Web Sitesi: http://www.mhd.org.tr

Mültecilere yönelik destek hizmetleri verilir. UNHCR’ın işbirliği yaparak saha faaliyetlerini yürüttüğü kuruluşlardan biridir.

Bulunduğunuz ildeki merkezler ve temsilcilikler ile ilgili detaylı bilgiye http://sgdd.org.tr/where-we-work linki üzerinden veya merkezi arayarak erişebilir ya da acil destek hattını arayabilirsiniz.

Acil Destek Hattı: 444 48 68

UNHCR’ın işbirliği yaparak saha faaliyetlerini yürüttüğü kuruluşlardan biridir.

Farklı şehirlerdeki hizmet merkezleri ile mültecilere destek verir. Hizmet merkezleriyle ilgili bilgi için İKGV ile iletişime geçebilirsiniz.

Adres: Yeni çarşı Cad. No: 34 Beyoğlu / İstanbul 34425

Telefon : +90 212 293 1605

Web Sitesi: http://www.ikgv.org/

Mültecilikle ilgili sorunlarınız için destek alabilirsiniz.

Adres: Uğur Mah. 848 Sok. No:16 Konak/İzmir

Telefon: 0232 483 54 21

E-Posta: bilgi@multeci.org.tr

Web Sitesi: www.multeci.org.tr

Mülteci Destek Derneği (MUDEM) Hukuki destek vermektedir.

Doğrudan +90 312 427 27 02 numaralı destek hattından ulaşılabilir.

Destek hattı: +90 312 427 27 02

Adres : ÜSKÜP CAD. ÇEVRE SOK. 6A/6 ÇANKAYA ANKARA

Telefon : +90 0312 427 27 02

E-posta : info@multecidestekmerkezi.org

Website:http://mudem.org/

KAMER Vakfı 24 Saat Destek Hattını arayarak şiddet sonrası ve diğer konularda destek alabilirsiniz

. Hizmet verdiği diğer illerle ilgili bilgiye web sitesinden ya da telefonla arayarak ulaşabilirsiniz.

Adres: Ali Emiri 3. Sok. Es-Şal Apt. No:1-2 Yenişehir/Diyarbakır

Telefon: 0412 228 10 53

E-Posta: info@kamer.org.tr

Web Sitesi: www.kamer.org.tr 24 Saat Destek Hattı: 0530 664 44 10

Kadınlar için şiddetle mücadele desteği verir.

Adres: Nilüfer Belediyesi Dernekler Yerleşkesi Konak Mah. Seçkin Sok. 23/1 Nilüfer/Konya

Telefon: 0531 033 88 44

E-Posta: morsalkimderneği@hotmail.com

Web Sitesi: www.morsalkim.org

 Başlıklara Geri Dön

 

 

 

Mülteci Destek Hizmetleri Web Sayfaları, Kilit Mültecileri Destekleme Projesi kapsamında oluşturulmuştur. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye, projeyi 3 uygulayıcı ortak ile birlikte yürütmektedir: Sosyal Politikalar, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD), Pozitif Yaşam Derneği ve Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği. Proje Avrupa Birliği Sivil Destek ve İnsani Yardım Ofisi (ECHO) tarafından finanse edilmektedir. Proje kapsamında 5 Mülteci Destek Merkezi ve bir adet Mülteci Destek Hattı kurulmuştur.