Hizmetler ve Destek Mekanizmalar

Savaş ve zulüm sebeplerinden dolayı ülkelerini terk eden kişiler hem geçici koruma hem de uluslararası koruma için GIGM’yeve BMMYK’yayapmış oldukları başvurular ve diğer konular hakkında GIGM ve BMMYK’den destek alabildiği gibi bunun yani sıra yine bu alanda çalışan sivil toplum örgütlerinden de destek alabilirler.

BMMYK ve STK’lar Türkiye’deki mültecilere ve sığınmacılara;

  • Eğitim faaliyetleri ve danışmanlık,
  • Hukuki danışmanlık ve destek,
  • Psikolojik ve psikiyatrik danışmanlık ve destek,
  • Psiko-sosyal danışmanlık ve destek,
  • Özel ihtiyaç sahiplerinin (risk altındaki kadınlar ve kız çocukları, risk altındaki çocuklar, yaşlı bireyler, LGBTI bireyler, seks işçileri, HIV ile yaşayanlar, idari gözaltında olanlarve sınır dışı riskiyle karşı karşıya kalanlar, önemli sağlık problemleri olan bireyler, engelli bireyler) hak ve hizmetlere erişimine yönelik danışmanlık hizmetleri sunmaktadır.

Bu hizmetlerin alınabileceği kurumlardan bazıları ve iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir;

 

Hizmet Birimleri

Hizmet Birimlerinde mültecilerin uluslararası korumaya erişimine ilişkin destek faaliyetleri verilir. Bu kapsamda,

- Kayıt, yer değiştirme, üçüncü ülke yerleştirmeleri, vb. ile ilgili bireysel bilgilendirme, farkındalık artırma, ilgili kurumlara yönlendirme ve süreç takibi desteği

- Geri gönderme acil durumlarında hukuki destek

- Uluslararası korumaya ilişkin bilgilendirme, eğitim faaliyetleri ve iletişim materyallerinin yaygınlaştırılması sağlanmaktadır.

 

Bu hizmetlerden doğrudan Hizmet Birimlerine gelerek ya da Türkiye’nin her yerinden 0850 888 0 539  numaralı DESTEK HATTI’nı arayarak yararlanabilirsiniz.  

Kayıt ve başvuru süreçleriyle ilgili yönlendirmelerin yanı sıra hukuki destek vermektedir. Destek ve daha fazla bilgi için BMMYK’nin internet sitesine bakabilirsiniz.

http://help.unhcr.org/turkey/tr/
Ankara Ofisi
Adres: Tiflis Cad. 552. Sok. No:3 Sancak Mah. 06550 Ankara Telefon: 0312 409 70 00
Van Ofisi
Adres: İstasyon Mahalle, Terminal 1. Sokak Hayırlar Caddesi 40/2 Van
Telefon: 0432 2155470 – 2143630

Mültecilere yönelik hukuki destek, izleme ve vaka takibi hizmeti verir. Kurumun internet sitesi üzerinden de Türkiye’deki Uluslararası Koruma Prosedürü ve Uluslararası Koruma isteyen kişiler için Sağlık Hizmetleri, Eğitim Hakki ve İşgücü piyasasına erişim gibi konular hakkında bilgi alınabilmektedir.
Web sitesi : www.mhd.org .tr
Adres : Dr. Refik Saydam Cad. Dilber Apt. No: 39 Daire: 11 Kat: 4 Şişhane, Beyoğlu - İstanbul
Telefon : +90 212 292 48 30
+90 212 292 48 33
E-posta : info@mhd.org.tr

Yasal sorunlar alanında, sağlık ve eğitim konularında danışmanlık ve destek verir. UNHCR ile iş birliği yapan partner kurumlardan biridir. Adres: Yeni çarşı Cad. No: 34 Beyoğlu / İstanbul 34425
Telefon : +90 212 293 1605
Web Sitesi: http://www.ikgv.org/

SGDD, bireysel olarak Avrupa menşei ülkelerden gelmeyen ve geçici koruma statüsü kapsamında olmayan kişilerin uluslararası korumaya başvurusunda ilk adım olan ön kayıt sürecini yürütür. BMMYK sığınma talebinde bulunmak ve uluslararası koruma başvurusu içinilk adim, BMMYK ile birlikte çalışan SGDD’nin Ankara ofisine on kayıt yaptırmak gerekmektedir. Bununla birlikte UNHCR’ın işbirliği yaptığı kurumlardan biri olarak saha faaliyetlerini yürütür.
Adres : Adres : Aşağı Dikmen Mah. Galip Erdem Cad. No:42 Çankaya/ANKARA
Telefon : +90 312 212 60 12-13-14
E-posta:sgdd@sgdd.org.tr
Web Sitesi : www.sgdd.org.tr

Hukuki destek vermektedir. Doğrudan +90 312 427 27 02 numaralı destek hattından ulaşılabilir.
Destek hattı: +90 312 427 27 02
Adres : ÜSKÜP CAD. ÇEVRE SOK. 6A/6 ÇANKAYA ANKARA
Telefon : +90 0312 427 27 02
E-posta : info@multecidestekmerkezi.org

Website :http://mudem.org/

 Başlıklara Geri Dön

 

 

 

Mülteci Destek Hizmetleri Web Sayfaları, Kilit Mültecileri Destekleme Projesi kapsamında oluşturulmuştur. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye, projeyi 3 uygulayıcı ortak ile birlikte yürütmektedir: Sosyal Politikalar, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD), Pozitif Yaşam Derneği ve Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği. Proje Avrupa Birliği Sivil Destek ve İnsani Yardım Ofisi (ECHO) tarafından finanse edilmektedir. Proje kapsamında 5 Mülteci Destek Merkezi ve bir adet Mülteci Destek Hattı kurulmuştur.