Pozitif Yaşam Derneği İzmir Basın Toplantısı

Pozitif Yaşam Derneği 15 Temmuz 2011 Cuma günü İzmir’de düzenlediği basın toplantısında; Türkiye’de HIV/AIDS ile ilgili güncel durumu paylaştı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Türkiye’de 4. direnç testi*yapan merkezin açılmak üzere olduğunu müjdeledi. 

"HIV/AIDS ile Yaşayanların Haklarına Yönelik Farkındalık ve Savunuculuk Projesi" kapsamında İzmir Kaya Prestige Hotel’de düzenlenen basın toplantısında Ege Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ABD öğretim görevlisi Prof. Dr. Deniz Gökengin, Türkiye’de HIV ve AIDS konusunda güncel bilgi verirken, “Direnç Testleri” ile ilgili sevindirici bir haberi de paylaştı. Gökengin ayrıca Ege Bölgesi’nde yaşayan HIV pozitiflerin başvurabileceği ”İzmir Pozitif Yaşam Destek Birimi”nin varlığını da hatırlattı. 

 

GÖKENGİN: “GELİŞME KAYDETTİK”

HIV ve AIDS’in tarihçesini paylaşarak dünyadaki ve Türkiye’deki güncel sayılar ile ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Deniz Gökengin; “Türkiye’de HIV/AIDS ile yaşayanlara sunulan tıbbi hizmet, ilk olgunun bildirildiği 1985 yılından bu yana büyük gelişme kaydetmiş ve iyileştirilmiştir. Ülkemizde otuzdan fazla klinikte HIV izlemi yapılabilmektedir. HIV ile yaşayanların izleminde gerekli olan testler, gelişmiş teknolojik yöntemler kullanılarak pek çok merkezde yapılabilmektedir. Dünyada kullanımda olan güçlü antiretroviral (HIV’i baskılayan) ilaçların bir kısmı ülkemizde de kullanıma sunulmuştur. HIV enfeksiyonunu kontrol altına almak, hastaların yaşam kalitesini artırmak ve yaşam sürelerini uzatmak ülkemizde de mümkündür” dedi. 

Sağlık hizmetine erişim sırasında yaşanan sorunlara da değinen Görengin, “Tüm bu gelişmelere karşın, HIV ile yaşayanlar halen pek çok sorunla boğuşmaktadır. Bunların başında da HIV ile yaşayanlara gerek sosyal yaşamda, gerekse tıbbi hizmet sunumu sırasında uygulanan damgalama ve ayrımcılık gelmektedir” dedi. 

MÜJDE VERDİ

Gökengin;“Uzun zamandır beklediğimiz HIV/AIDS kılavuzu hazırlanıyor. Tamamlanma aşamasında olan ve Türkiye koşullarına göre hazırlanan kılavuzu Sağlık Bakanlığı, 2011 Eylül’ünde açıklayacak” dedi ve HIV pozitiflerin tedavilerinin takibi için önem taşıyan Direnç Testleri * ile müjde verdi. 

“Ülkemizde 3 merkezde yapılmakta olan direnç testlerinin sadece biri (İstanbul) sosyal güvence kapsamında yapmaktaydı. Direnç Testleri için 4. merkez olarak Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi çalışmaya başladı. SGK kapsamınsa alınması için çalışmalar devam etmekte. Kısa sürede sonuçlanacağını umuyoruz” dedi. 

İZMİR’DE, POZİTİF YAŞAM DESTEK BİRİMİ VAR

Ege Bölgesi’nde yaşayan HIV pozitiflerin kaliteli sağlık hizmetine ulaşmalarını sağlamak ve toplum içinde ayrımcılığa uğramalarını önlemek amacıyla kurulan Destek Birimi hakkında bilgi veren Gökengin, “Ege Üniversitesi HIV/AIDS Araştırma ve Uygulama Merkezi (EGEHAUM), Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklarla Savaşım Derneği ve Pozitif Yaşam Derneği arasında imzalanan bir protokol ile Nisan 2010’de ‘İzmir Pozitif Yaşam Destek Birimi’ kuruldu. Ege Bölgesi’nde yaşayan HIV pozitif bireyler İzmir Pozitif Yaşam Destek Birimi’nden ücretsiz hizmet alabilirler” dedi.