Pozitif Yaşam Derneği yetkililerinden anlamlı ziyaret

21 Nisan 2011 tarihinde Esenyurt’ta HIV pozitif olduğu iddia edilen A.Y.’nin ölümünden sonra yaşanan hak ihlalleri ile ilgili Pozitif Yaşam Derneği yetkilileri Esenyurt Belediyesi,  Örnek Mahallesi Muhtarı Yahya Şahin’e ve mahalle sakinlerine dün bir ziyaret gerçekleştirdi.

Bulaşma riski var. Barakayı da yıkacağız, eşyalarını da yakacağız” diye olumsuz açıklamalarda bulunan Örnek Mahallesi Muhtarı Yahya Şahin’i bilgilendirmek için Dernek yetkilileri kendisini yerinde ziyaret ettiler.

 

Konu ile ilgili konuşan Ünlü; “Muhtar Yahya Şahin’nin tepkisi bilgisizlikten kaynaklanmaktadır” altını çizdi. Ünlü sözlerine “HIV sosyal ilişkilerle bulaşmaz. HIV/AIDS günümüzde tedavi edilebilinir, kronik bir durumdur. HIV ile yaşayan kişiler sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürebilirler. A.Y’nin cenazesinde yaşanan olayların bir daha tekrarlanmamasını ümit ediyoruz.” dedi.  

Mahalle sakinleri ile de görüşen Dernek yetkilileri HIV’in aynı mahallede oturmakla ve sosyal ilişkilerle bulaşmadığını anlattı. Bilindirici broşür dağıttı. Broşürleri inceleyen mahalle sakinleri konu ile ilgili olarak akıllarında kalan sorulara cevap buldular. Dernek Başkanı Ünlü Muhtar Yahya’dan tüm mahalle sakinlerine yönelik bir eğitim sözü aldı.