Pozitif Yaşam Derneği » Çocuk Sahibi Olma

Çocuk Sahibi Olma

HIV ile yaşayan bireyler için sağlıklı bir çocuk sahibi olmak hayal değil. Erkeğin, kadının veya her ikisinin de HIV ile enfekte olduğu durumlarda çocuk sahibi olmak mümkün. Ancak çocuk sahibi olurken dikkat edilmesi gereken kurallar ve eşlerin pozitiflik durumuna göre alınması gereken önlemler bulunmaktadır. HIV ile yaşayan kadınlarda gerekli önlemler alındığında anneden bebeğe HIV geçiş riski %0,5’in altına düşmektedir.

Sperm Yıkama Tekniği

HIV ile yaşayan bireyler için hala en güvenli çocuk sahibi olma yöntemidir. Sperm ve meni birbirinden farklı şeylerdir. HIV meninin içinde bulunur fakat sperm hücresinde bulunmaz. Yıkama tekniğinde HIV ile yaşayan erkeğin menisinden sağlıklı sperm hücreleri alınarak rahme aşılanır. Spermin kendisinde virüs bulunmadığı için kadına ve dolayısıyla çocuğa virüs bulaşması mümkün değildir. Eğer gebeliğe engel başka bir sorun varsa sperm yıkama yöntemi yerine farklı tüp bebek yöntemleri gerekebilir.

Korunmasız Cinsel İlişki

Başarılı bir antiretroviral tedavinin bulaş riskini azalttığı biliniyor. HIV tedavisinin korunmasız cinsel ilişkiyle gebelik sağlamak için etkili bir önleme metodu olduğu düşünülmektedir. Eğer:

  • Etkili bir antiretroviral tedavi uygulanıyorsa
  • Viral yük 6 aydan uzun süredir saptanamaz seviyedeyse
  • Başka cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon yoksa
  • Korunmasız cinsel ilişki kadının yumurtladığı günlerle sınırlı kalacaksa

sperm yıkama yöntemi yerine korunmasız cinsel ilişki ile gebeliğin sağlanabileceği 2013 NICE Fertilite (Doğum) rehberinde belirtilmektedir. Ancak bu yöntemi doktorunuza danışarak ve en aza indirilmiş olsa da olası riskleri partnerinizle konuşarak uygulamanız gerekmektedir. Doktorunuzun görüşünü almadan bu yöntemi kullanmanız önerilmez.

PreP

Korunmasız cinsel ilişki ile gebelik sağlayacak çiftlerde negatif olan partnerin korunması için kısa süreli antiretroviral tedavinin kullanılmasıdır. Maruziyet öncesi önleyici tedavi ile aynı amacı taşımaktadır. Doktor kontrolü olmadan Prep kullanımı ve korunmasız cinsel ilişki deneyimi yaşamanız önerilmez.

HIV ile yaşayan kadınlar gebe kaldıktan sonra kullandıkları ilaçlarda değişiklik yapmak durumunda kalabilirler. Gebeliği etkilemeyecek olan antiretroviral ilaçlarla enfeksiyon tedavileri devam edecektir. Gebelik sırasında HIV enfeksiyonu tanılanan kadınların hemen tedaviye başlatılarak viral yüklerinin saptanamaz seviyeye indirilmesi gerekmektedir. Yakın bir zamana kadar HIV ile yaşayan tüm kadınlar için sezaryen doğum önerilirken artık bazı rehberlerde tedavi altında olan ve viral yükü saptanamaz seviyede olan kadınlar için normal doğum olanağı bulunduğu yazmaktadır.

Doğum sonrasında bebeğinize 4-6 hafta ilaç tedavisi uygulanacaktır. Normal şartlarda eczanelerden bu ilacı temin edebilirsiniz, ancak bulunduğunuz şehirdeki eczanelerde ve ecza depolarında ilacı bulamamanız halinde oluşan acil durumda hekiminiz bulunduğunuz ilin İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi’nden ilacı temin etmesi mümkündür. Yalnızca acil durumlarda kullanılmak üzere Sağlık Bakanlığı’nın belirli merkezlerinde bu ilaçlar depolanmaktadır ve istek yapılan şehre en geç 4 saat içerisinde ilaç temini sağlanmaktadır.