Pozitif Yaşam Derneği » Evlilik

Evlilik

Bugün birçok kişi evlilik prosedürleri içinde yer alan AntiHIV testi sayesinde enfeksiyonundan haberdar olmaktadır. Evlenmek için atılan bu ilk adımda alınan tanı çiftler üzerinde oldukça etkili olmakla birlikte yönetilemez bir durum değildir. Öncelikle eş adayınız da sonucu öğrendiyse hemen danışmanlık alabileceğiniz merkezlere başvurmalı ve doğru kaynaktan bilgilenmelisiniz. HIV enfeksiyonu yasal olarak evlenmeye engel değildir. Eğer raporu almak için başvurduğunuz merkezdeki hekim aksi yönde bilgiler paylaşırsa hemen derneğimizle iletişime geçin. Evlilik, ev yaşamı ve evliliğin doğasında yer alan cinsel ilişki eş adayınızın sağlığı için risk oluşturmamaktadır. Önemli olan tanıyı almış olmanız ve tedaviye erişiminiz. Tedavi olduğunuz sürece sağlıklı bir ömrünüz olacaktır ve HIV ile yaşamayan bireyler gibi evliliğiniz devam edebilecektir. Birçok insan çocuk sahibi olma motivasyonuyla evlenme kararı almaktadır. Unutmayın ki HIV ile yaşıyor olmanız sağlıklı çocuk sahibi olmanıza engel değildir.

HIV enfeksiyonunuzu evlilik öncesi muayenede öğrendiyseniz, doğrulama testi sonucunda raporu almak için başvurduğunuz merkeze eş adayınızla birlikte gitmeniz ve durumu izah etmeniz gerekmektedir. Eş adayınızdan sağlık durumunuzu bildiğine ve evlenmeyi kendi rızasıyla kabul ettiğine dair alınan onam sonrasında HIV enfeksiyonuna yer verilmeyen sağlık raporunuz hekiminiz tarafından hazırlanacaktır. Eğer hekiminiz sağlık raporunu hazırlamayı veya içeriğine HIV enfeksiyonu ibaresini yazmamayı kabul etmiyorsa derneğimizi ya da doğrudan bulunduğunuz ildeki Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürlüğünü arayarak destek alabilirsiniz. Hekiminizin raporu hazırlamamak gibi bir hakkı bulunmamaktadır.

Evlilik içerisinde enfeksiyonunuzu öğrendiyseniz önce kendiniz bilgilenerek eşinizle enfeksiyonunuzu paylaşmanız gerekmektedir. Tanı öncesinde eşinizle korunmasız cinsel ilişkiye girdiyseniz son cinsel ilişkinizden sonra uygun tarihlerde eşinizde de HIV taraması yapılmalıdır. Korunmasız cinsel ilişkiye girmenize rağmen eşinize virüs bulaşmamış olabilir. İlk şüpheli sonucu aldıktan sonra eşinizle yaşayacağınız tüm cinsel ilişkilerde mutlaka prezervatif kullanmalısınız. Eğer tanı aldığınızda eşiniz emzirme dönemindeyse ve doğumdan sonra korunmasız cinsel ilişkiniz olduysa tarama testi için Anti HIV süresini beklemeden hekiminizle görüşüp Viral Yük testi yaptırabilirsiniz. Eşinizin pozitif olması halinde hekiminiz emzirmeyi derhal keserek bebeğinize önleyici tedavi başlamak isteyebilir. Her ne kadar siz HIV tanı travması yaşıyor olsanız da evlilik ilişkisinde tanı alan eşinizin de benzer bir travma yaşadığını ve desteğe ihtiyacı olduğunu unutmayın. Kendinizle birlikte eşinizin de bilgilenmesi için hekiminiz ve derneğimizle iletişime geçmeniz ikiniz için de faydalı olacaktır.

Evlilik içinde enfeksiyonunuzu öğrendikten sonra tüm destek ve bilgilendirmelere rağmen eşiniz evliliği bitirmek isteyebilir. Bu durumda HIV enfeksiyonu başlı başına ayrılık gerekçesi sayılamaz. Evlilik dışı bir cinsel ilişkiden enfekte olmanız durumunda eşiniz sadece “evlilik dışı ilişki” gerekçesiyle boşanma davası açabilir. Mahkemeye enfeksiyonunuzun konu olması halinde hakimden Anayasa Mahkemesinin ilgili kararını emsal göstererek yargılamanın 3. kişilere kapalı yapılmasını talep edebilirsiniz.

Son olarak bu bölümü okuyan HIV ile yaşamayan sevgili, nişanlı ve eşler için belirtmek isteriz ki eşinizin sağlık durumuna yönelik öğrenmiş olduğunuz bilginin belirsizliği ve kaygısı içinde olduğunuzu biliyoruz. Lütfen şimdi derin bir nefes alın, sakinleşin. Partnerinizin, sizin desteğinize hiç olmadığı kadar ihtiyacı var. Hayalini kurduğunuz huzurlu ve mutlu geleceğe gölge düşürecek kadar güçlü bir virüs değildir HIV. Eşiniz tedavi olarak eskisi gibi sağlıklı bir birey ve eş olmaya devam edecek. Hayallerinizi kaybetmediniz. HIV, sevginizi enfekte edemez. Siz de HIV’e bu fırsatı vermeyin.