Pozitif Yaşam Derneği » HIV ve Askerlik Hizmeti

HIV ve Askerlik Hizmeti

Genç erkeklerin HIV ile yaşamaya başlamalarıyla birlikte hayatlarında önemli bir basamak olan askerlik hizmeti hakkında birçok soru işareti oluşur. Bu bölümde HIV ile yaşayan askerlik yükümlülerinin veya mevcut askeri personelin izlemesi gereken adımları anlatılmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri personellerinde aranan sağlık koşulları Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği ile belirlenmektedir. Söz konusu yönetmeliğin 6. Maddesinde sağlık durumuna göre personelin nasıl gruplandırılacağı, yönetmeliğin hastalık ve arızalar listesinde ise hastalıkların bu gruplara göre nasıl değerlendirileceği yer almaktadır. Maddeye göre bireyler askerliğe elverişli ve askerliğe elverişli değil olmak üzere iki gruba ayrılır.

Askerliğe elverişli olanlar, herhangi bir sağlık sorunu olmayan veya hastalıklar ve arızalar listesinde yer alan A grubu hastalıklara sahip olanlar.

Askerliğe elverişli olmayanlar, hastalıklar ve arızalar listesinde B ve D grubu hastalıklara sahip olanlar olarak belirlenmiştir.

Yönetmeliğe ek hastalıklar ve arızalar listesi Enfeksiyon Hastalıkları bölümü 52. Madde’de, doğrulama testleriyle kanıtlanmış HIV enfeksiyonu D grubu hastalıklar arasında yer almakta ve askerliğe elverişli değildir olarak sınıflandırılmaktadır.

Askerlik muafiyet işlemlerinizi tamamlamak için herhangi bir askerlik şubesine başvurarak bulaşıcı bir enfeksiyonunuz olduğunu ve muafiyet için sevk almak istediğinizi belirtmeniz yeterlidir. Şube tarafından sevk edildiğiniz hastaneye tüm rapor ve sonuçlarınızla başvurmanız işinizi kolaylaştıracak olsa da yeterli değildir. Hastane tarafından yeniden tarama ve doğrulama testleriniz yapılacaktır.

Tüm testler sonuçlandığında doğrulanmış HIV Enfeksiyonu nedeniyle askerliğe elverişli olmadığınıza dair bir rapor düzenlenecektir. Bu raporu askerlik şubesine teslim etmeniz gerekmektedir. Şube ya da hastanede adresinize belge gönderileceğini söyleyen bir yetkiliyle karşılaşmanız halinde mahremiyet kuralları gereği bunun mümkün olmadığını tüm işlemlerin elden yapılması gerektiğini belirtebilirsiniz.

Askeri hastanelerin kapanmasının ardından yerlerine geçen sivil hastanelerde uygulama farklılıkları zaman zaman yaşanmaktadır. Sivil hekimler, HIV enfeksiyonunun kronik bir hastalık olmasından dolayı askerliğe elverişli olduğunuzu düşünebilir ve bu yönde rapor hazırlamak isteyebilir. Hekiminize yukarıda bahsedilen yönetmelik ve yönetmelik maddelerini iletmeniz faydalı olacaktır.

Askerlik hizmetinizi gerçekleştirirken kan bağışı ya da portör muayene sırasında HIV enfeksiyonu tanısı alan askeri personel doğrudan hastaneye sevk edilerek doğrulama testleri yapılır. Doğrulama testi sonucu gelene kadar hastanede yatış verilebilir veya hava değişimine gönderilir. Test sonucu doğrulandığında ayrılış işlemleri tamamlanarak askerlikle ilişiği kesilir. Bu süreç içerisinde TSK personelleri tarafından kötü muamele, tehdit ve ifşaya maruz kaldığını bildiren HIV ile yaşayan bireyler olmuştur. Benzer bir tutumla karşılaşmanız halinde derneğimizle iletişime geçebilir, e-devlet üzerinden BİMER’e şikayet dilekçesi yazabilirsiniz.