Pozitif Yaşam Derneği » Korunma Yolları

Korunma Yolları

HIV geçişinin anlatıldığı bölümde belirtilmiş olsa da HIV enfeksiyonundan nasıl korunulacağı başlıca ele alınması gereken bir konudur. 

HIV’le yaşayan bir bireyle karşılaşmış olmak HIV bulaşacağı anlamına gelmez. HIV geçişinin mümkün olduğu durumlarda alınacak çok basit önlemlerle kendinizi HIV enfeksiyonundan koruyabilirsiniz. Öyle ki bu önlemler sayesinde HIV ile yaşayan bir bireyle cinsellik yaşayabilir, evlenebilir ve çocuk sahibi olabilirsiniz. 

Cinsel sıvılar aracılığıyla HIV geçişini engellemek için tüm cinsel pratiklerinizde mutlaka kondom kullanmanız gerekir. Lateks ve poliüretandan üretilmiş tüm erkek kondomları HIV geçişini engellemek için yeterlidir. Kesin bir koruma sağlamak adına birleşme başlamadan önce prezervatif ( kondom / şapka / kılıf / yelek / kaput ) kullanılmaya başlanmalı ve korunmadan asla ve asla anal (makat) ya da vajinadan (kadın cinsel organı) birleşme sağlanmamalıdır. İlişki süresinin uzunluğuna göre prezervatifi yenilemek gerekmektedir. Özellikle anal (makat) cinsel birleşmelerde prezervatifin yırtılmasını engellemek için su bazlı kayganlaştırıcı jeller kullanılmalıdır. Vazelin, bebek yağı, el ve vücut kremi vb içeriğinde yağ olan hiç bir madde kayganlaştırıcı olarak prezervatifle birlikte kullanılmamalıdır. Yağ içerikli materyaller prezervatifin yapısında bozulmalara ve hatta yırtılmalara neden olacaktır. Daha fazla koruma sağlamak adına asla iki prezervatif üst üste kullanılmamalıdır. Aynı anda birden fazla prezervatifin üst üste takılması sürtünmeyi arttıracağından yırtılmalara neden olacaktır. 

Tek eşlilik başlı başına bir korunma yolu olmamakla birlikte, HIV ile karşılaşma ihtimalinizi düşüren bir faktördür.

Herhangi bir maddenin( uyarıcı, uyuşturucu ve alkol ) etkisi altındayken kontrol mekanizmanızda zafiyet oluşabileceğinden korunma alışkanlığınızı terk etme eğilimi gösterebilirsiniz. Bu durumda cinsel pratiklerden kendinizi uzak tutabilirsiniz. 

Damar içi madde kullanıyorsanız mutlaka steril/temiz iğne/enjektör kullanmalısınız. Bir başkasının kullandığı iğne/enjektörleri ne kadar yakınınız olursa olsun kullanmamalısınız. 

Eğer size ya da bir yakınınıza kan ve kan ürünü nakledilecekse bu ürünlerin mutlaka KIZILAY’dan temin edilmesi, kontrol edilmemiş kan ürünlerinin kullanılmaması için gereklidir. Eğer deri bütünlüğünüz bozulmuş ve açık yaranız varsa bir başkasının kanıyla temas etmekten (kan kardeşi olmak vb.) kaçının.