Pozitif Yaşam Derneği » Riskli Temas Öncesi Önleyici Tedavi (PreP)

Riskli Temas Öncesi Önleyici Tedavi (PreP)

Riskli temas öncesi önleyici tedavi (bundan sonra Prep olarak kısaltılacaktır) HIV ile yaşamayan ancak HIV ile karşılaşma ihtimalini yükselten davranışlarda bulunan bireylerin kullandıkları bir korunma yöntemidir. HIV tedavisinde yer alan ilaçlardan birinin düzenli kullanımıyla gerçekleştirilir. 

Prep kullanımı bireylerin HIV ile karşılaşması durumunda virüsün hücrelere tutunarak kendini çoğaltmasını durdurur ve bireylerin HIV ile enfekte olmasını engeller. 

Prep kullanımında ilacı düzenli olarak doktorunuzun önerdiği şekilde almak önemlidir. Ancak ne zaman cinsel ilişkiye gireceği belli olan bireyler için alternatif bir kullanım mevcuttur. Bu alternatif kullanıma göre cinsel ilişkiye girmeden önce 2 – 24 saat öncesinde çift doz (2 hap), cinsel ilişkiden 24 saat sonra bir doz (1 hap) ve cinsel ilişkiden 48 saat sonra bir doz kullanmak yeterlidir.

Yapılan araştırmalara göre Prep’in HIV geçişini % 86 oranında engellediği görülmüştür. Ancak düzensiz ilaç kullanımı koruyuculuğun kalkmasına neden olmaktadır. Tıpkı HIV ile yaşayan bireyler gibi tedavinin düzenli alınması önerilmektedir. Ayrıca HIV’in ilaç direnci olabileceği ve kullanılan ilaca dirençli bir virüsle karşılaşılması halinde Prep’in başarısız olabileceği göz önünde tutulmalıdır.

Ayrıca Prep’in yalnızca HIV’e karşı koruma sağladığı, bel soğukluğu, klamidya, frengi, hepatitlere ve istenmeyen gebeliklere karşı koruma sağlamadığı unutulmamalıdır.

Prep’i hayatınız boyunca kullanmanız önerilmez, yalnızca HIV geçişi için daha riskli olan dönemlerde kullanmalısınız. 

Prep mutlaka bir hekim kontrolünde kullanılmalı ve kullanılan dönem boyunca tıpkı HIV ile yaşayan bir birey gibi 3 ayda 1 düzenli doktor kontrolleri yapılmalıdır. 

Tüm sağlık otoriteleri tarafından HIV ve diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların geçişini önlemedeki en etkin, ucuz ve sağlıklı korunma yolunun prezervatif kullanımı olduğunu da unutmayın.

Ülkemizde Prep tedavisi sağlık güvenceniz kapsamında karşılanmaz, bir hekim tarafından reçetelenmiş olsa dahi eczanelerden ancak ücreti karşılığında alınabilir.

*Bu bölümdeki bilgiler Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ve NAM Yayınlarından derlenmiştir. 

https://www.cdc.gov/hiv/risk/prep/index.html
http://www.aidsmap.com/Pre-exposure-prophylaxis-PrEP/page/2989437/