Pozitif Yaşam Derneği » Sosyal Güvence ve Tedavi Ücretleri

Sosyal Güvence ve Tedavi Ücretleri

HIV enfeksiyonu tedavi ve takibi sosyal güvence kapsamında ücretsizdir. Aile üzerinden, aktif çalışma yaşamından veya emeklilikten edinilen bir sosyal güvenceniz yoksa Genel Sağlık Sigortası kapsamında ücretsiz tedaviye erişim sağlayabilirsiniz.

Aktif çalışansanız, öğrenci olduğunuz için aileniz üzerinden sağlık provizyonu alıyorsanız veya emekliyseniz doğrudan hastaneden randevu alarak tedavi olmaya başlayabilirsiniz.

Hiçbir sağlık güvenceniz yoksa size en yakın Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurarak ayda 53 TL primle Genel Sağlık Sigortanızı başlatabilirsiniz. Aylık 53 TL primi ödeyemeyecek durumdaysanız Sosyal Güvenlik Kurumu’nda başvurduğunuz birime durumunuzu beyan ederek gelir testi yaptırmak için ilgili evrakları almanız ve kayıtlı bulunduğunuz ilçe kaymakamlığının Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na başvurarak gelir testi yaptırmanız gerekmektedir. Gelir testinin olumlu sonuçlanması halinde primleriniz devlet tarafından ödenecek ve sağlık provizyonunuz açılacaktır.

Çalıştığınız işten ayrıldıysanız ve işsizlik sigortasından yararlanıyorsanız, sigorta süresince sağlık provizyonunuz açık olacaktır ve tedaviniz sigorta tarafından karşılanacaktır. İşsizlik sigortasından faydalanamıyor veya sigorta süresi bitmesine rağmen yeni bir işe girmediyseniz yukarıda anlattığımız Genel Sağlık Sigortası adımlarını uygulayabilirsiniz.

Yeni işe girişlerinizde 30 iş günü geçmeden sağlık provizyonunuz açılmayacağı için ilaç yazdırma tarihiniz ve sağlık provizyonunuzun açılma tarihini mutlaka kontrol edin.