Bültenimizdeki Konu Başlıkları

 • 1 Aralık Dünya AIDS günü etkinliğine davetlisiniz!
 • Sivil Sesler Festivali'nde stand açtık!
 • İnsan Hakları Eğitimi için İzmir'deydik!
 • İlk Avrupa HIV Endeksi "Liderlik ve Radikal İyileştirilme" için toplandı
 • Mülteci ve sığınmacılar için AIHM'den karar çıktı!
 • "Korunma hakkında çekinmeden konuş!"
 • Yaşayan kütüphanede HIV Pozitif kitap olmaya devam ediyoruz..
 • PYD ailesine yeni katılan ferdimiz; Cenk Soyer
 • HIV aşı deneyinin 2. analiz sonuçları pek olumlu değil..
 • İstanbul Valiliği  İl İnsan Hakları Kurulundaydık.
 • Kadın doktorlar daha ilgili, dikkatli ve güvenilir.
 • Ankara'da Ayrımcılıkla Mücadele eğitimindeydik!
 • Nurseli İdiz'de HIV'le olan mücadelemizi destekliyor..
 • İnsan Hakları İzleme Örgütünün Kondom Erişimi Rapor Özeti.  

davetlisiniz!

1 Aralık Dünya AIDS Günü Etkinliğine davetlisiniz!

Geçen yıl “Hangimiz HIV+? Ne fark eder?” diyerek ilk kez sokağa çıkan  Pozitif Yaşam Derneği olarak; Doktorlarımızın, Sivil Toplum Kuruluşlarının ve sanatçıların desteği ile daha kalabalık, daha coşkulu ve daha güçlü bir ses olmak için tekrar sokağa çıkıyoruz…

28 yıl önce tanımlanan HIV/AIDS’e ilişkin ne yazık ki hala yanlış bilgiler ve önyargı balonları mevcut. HIV Pozitif' lerin yaşantısını virüs değil, toplumsal etiketler ve içi boş önyargı balonları zorlaştırıyor.

Bu önyargı balonlarını hep birlikte havaya bırakmak ve sesimizi daha da gürleştirmek için sizleri yanımızda görmek, omuzlarınızı omuzlarımızda hissetmek istiyoruz.
 

Tünel’den Galatasaray’a içimizi kıpır kıpır edecek  

ritim grubu ile kortej halinde yürüyerek, birçok renkli enstalasyonları ziyaret edeceğiz.


Yürüyüş sonunda yüzlerce önyargı balonunu hep birlikte havaya bırakacağız.


Sizleri 1 Aralık 2009 Salı günü Saat: 11:00’de İstanbul – Tünel Geçidinde bizimle olmaya, önyargı balonlarını havaya bırakmaya davet ediyoruz.
 

İletişim ve bilgi için: Çiğdem Şimşek
 


 

Sivil Sesler Festivali’ndeydik!             Kasım/09

Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) 25-26 Eylül 2009 tarihleri arasında İstanbul / Maçka’daki Küçükçiftlik Park’ta “Sivil Sesler Festivali” düzenledi. 100’ü aşkın sivil toplum örgütünün yer aldığı festivalde  Pozitif Yaşam Derneği olarak bizde renkli standımızla yer aldık.

‘Sivil Toplum ve Değişim’ teması ile bu yıl ilk kez düzenlenen festivalin amacı; daha örgütlü ve güçlü bir sivil toplumun oluşmasına ve sivil toplum örgütlerinin bir araya gelerek çalışma alanlarında yarattıkları değişimin görünür olmasını sağlamak.

Avrupa Birliği tarafından desteklenen festival ‘Türkiye’de Sivil Toplumun Gelişiminin ve Sivil Diyalogun Gelişmesinin Desteklenmesi’ projesi kapsamında gerçekleşti.

STGM’nin çalışma alanına giren yedi tematik alandaki (toplumsal cinsiyet, insan hakları, çevre, engelli hakları, gençlik, çocuk ve kültür/kültürel hakları), yerel ölçekli örgütler başta olmak üzere aktif olarak çalışan tüm sivil toplum örgütleri, AB üye ve aday üye ülkelerden sivil toplum örgütü temsilcileri festivalde yer aldı.

Açılan tanıtım stantları, düzenlen farklı etkinliklerle Türkiye’nin dört bir yanından gelen sivil toplum örgütlerinin önerileriyle şekillenen ‘Festival Programı’ iki gün boyunca devam etti. Programda; Türkiye’nin demokratikleşmesinde sivil toplum örgütleri olarak oynadığımız rolü tartışabildiği forum, örgütlenme özgürlüğünün masaya yatırıldığı paneller, farklı alanlarda gerçekleşen atölye çalışmaları, belgeseller, söyleşilerle ve kültür sanat etkinlikleri yer aldı.

Festival’de ayrıca farklı kültürlerin dillerini ve müziklerini bir araya getirdiği iki konser gerçekleşti. Roman havalarıyla Gayda İstanbul, Kürtçe sözlü müzikle Mehmet Atlı ve ayrıca Otizim Platformu Otistik Çocuklar Müzik Grubu Küçükçiftlik Park’ta herkese açık konserler verdi.

       İnsan hakları eğitimi için İzmir’deydik!   -     Kasım/09

10-11 Ekim tarihlerinde İzmir’de yapılan “İnsan Hakları Eğitimi”ni Kaos GL Derneği, Olof Palme Center’in destekleriyle İsveç’ten RFSL ile ortaklaşa gerçekleşti. Eğitimde farklı alanlarda faaliyet gösteren birçok sivil toplum kuruluşu ve inisiyatif grubu bir araya geldi.

Ayrımcılık, dışlanma ve ötekileştirme olarak odaklandığı çalışmalarında ortak dili oluşturmak ve alanda iş birliklerini arttırmak amacıyla yapılan eğitime Pozitif Yaşam Derneği olarak bizde katıldık.

Katılımcılar ilk önce kendilerini ve bağlı oldukları örgütü tanıtmak için renkli kartonlardan birer kıyafet yaptı ve sırayla bu eğitime neden geldiklerini, giderken ne götürmek istediklerini anlattı. Ortak söylem: ayrımcılık ve hak mücadeleleri üzerine oldu.

Siyah Pembe Üçgen Derneğinin Avukatı ve üyesi Elif Ceylan Özsoy’un Türkiye’de LGBTT bireylerin yaşadıkları insan hakları ihlalleri ve Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Özlem Altıparmak’ın ulusal ve uluslararası hukukta ayrımcılık ile ilgili sunumlar yaptılar. Katılımcılar; insan hakları kavramını, açılımı ve tarihsel sürecini, devlet –insan hakları ilişkisi, uluslararası sözleşmeler, anayasa ve diğer yasalar, hak, yaşam hakkı, haksız tahrik indirimi, nefret suçu gibi kavramları tartışarak fikir alış-verişinde bulundular. Yazının devamı için tıklayınız 

İlk Avrupa HIV Endeksi “Liderlik ve Radikal İyileştirilme” için toplandı                     Kasım/09

Avrupa HIV Endeksi (EHIVI) 13 Ekim 2009’ da Brüksel’ de sunuldu. HIV politikaları ve en iyi uygulamalar konusunda Avrupa’ da bir ilk olan bu anket çalışmasına 29 Avrupa Birliği üye ülkesi katıldı. Avrupa HIV Index’i 4 ana başlığı içeren 28 gösterge ile çalışmakta. Bu göstergeler ana başlıklar olarak;

1.       Katılım ve Haklar
2.      
Erişim
3.      
Önleme
4.      
Sonuçlar;

olarak belirlenmiştir. Index temel olarak kamu istatistikleri, hasta anketleri ve Sağlık Tüketici Santrali tarafından yürütülen bağımsız araştırmaların bir kombinasyonu olup; hasta merkezli yürütülen bir çalışmadır. Merkezi İsveç’te bulunan çalışma Avrupa Birliği ile ortak konumdadır.  Yazının devamı için tıklayınız

Mülteci ve Sığınmacılar için AİHM kararı           Kasım/09

Pozitif Yaşam Derneği’nin hukuki ve sosyal danışmanlık verdiği gruplardan biri olan sığınmacı/mültecilerin bundan sonra Türkiye'deki durumlarını ve önümüzdeki dönemde iltica yasası sürecini de etkileyecek önemli bir karar olması açısından bu olumlu gelişmeyi sizlerle  paylaşmak istedik.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Abdolkani-Karimnia Türkiye Davasında, 22 Eylül 2009 tarihinde verdiği nihai kararla Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS)’nin Madde 3, Madde 5; fıkra 1(f), 2, 4 ve Madde 13’ü ihlal ettiğine ve bu karar gereğince T.C. Devletini başvuruculara 40.000 Avro tazminat ödemesine hükmetti. Bu karar özellikle Türkiye’deki sınır dışı etmek amacıyla sığınmacı/ mültecilerin alıkonması yani “misafirhane” uygulamasının AİHS standartlarına ../devamı için


 

"Korunma Hakkında Çekinmeden Konuş"            Kasım/09

26 Eylül Dünya Korunma (Kontrasepsiyon) Günü kampanyası kapsamında istenmeyen gebeliklere, aile planlamasının önemine dikkat çekmek amacıyla tüm dünyada çeşitli etkinlikler düzenleniyor..

Bu yıl 3.’sü düzenlenen Dünya Korunma Günü “Senin Hayatın, Senin Sesin: Korunma Hakkında Çekinmeden Konuş” sloganıyla kadınları, planlanmayan hamilelikler ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmaları konusunda bilinçlendiriyor

Kampanya, kadınların korunma yöntemlerine ilişkin en doğru ve güncel bilgileri alabilmek ve kendilerine en uygun korunma yöntemini belirleyebilmek için doktora danışmalarını teşvik etmeyi amaçlıyor.

KORUNAN KADIN BİLİNÇLİ KADIN

Dünyada, ESC(Europian Society of Contraception), IPPF(International Planned Parenthood Federation), USAID (United States Agency International Development),Marie Stopes International gibi birçok büyük dernek ve sivil toplum kuruluşu tarafından desteklenen “Dünya Korunma Günü”  Türkiye’de de Türkiye Aile Planlaması Derneği tarafından destekleniyor.

Geçtiğimiz aylarda TAPD tarafından başlatılan “Korunan Kadın Bilinçli Kadın” kampanyası da aynı amaca yönelik hazırlanan bir bilinçlendirme kampanyası.   Yazının devamı için tıklayınız 

Yaşayan Kütüphane’de HIV+  kitap olmaya devam ediyoruz!                                                                Kasım/09

25-27 Eylül 2009 tarihleri arasında Sivil Sesler Festivali bünyesinde gerçekleştirilen Yaşayan Kütüphane’de HIV+ kitap olarak yer aldık. İstanbul 2010 desteği ile kapılarını açan Yaşayan Kütüphane Gençlik Çalışmaları Birimi ve Toplum Gönüllüleri Vakfı ortaklığında tekrar hayat buldu.

18 değişik kitabın olduğu kütüphanede, en yoğun okuma alan kitaplardan olduğumuzu gözlemledik. 3 HIV(+) kitap olarak katıldığımız bu kütüphanede 1,5 günde 468 okuma gerçekleşti.

HIV(+) kitapların yanı sıra; Ermeni, Kürt, Ressam, Yahudi, Roman, Alevi, Görme engelli, Türkiye’de yaşayan yabancı, Transeksüel, Gay, Sivil Toplum Örgütü çalışanı, şizofren, barmeyt, feminist, başörtülü ve psikolog kitaplar raflarda okuyucuları için yerlerini aldı.

Kitap olan arkadaşımızın kaleminden:

“Bir nebzede olsa HIV Pozitif'lerin yaşayan bir sesi olabilmek için canlı kitap olmayı seve seve kabul ettim... Kitap olma teklifini aldığım anda hiç tereddüt etmeksizin bu öneriye ”evet" dedim. Sonucunda biliyorum ki HIV ile yaşayanlara dair bilinen bir sürü yanlışın aslında öyle olmadıklarını, aksine korkulacak, suçlanılacak ve dışlanılacak insanlar olmadığımızı ispatlayabileceğim en iyi fırsatlarından biriydi bu organizasyon.. Bu amaçla canlı kitap olarak gerçekleştirdiğim her okuma seansının öncesi ve sonrasında okurlarımın yorumlarından HIV'e dair bilgilerinin birçoğunun halk tabiriyle kulaktan dolma yanlış bilgiler olduğunu tespit ettim. Bunların doğrularını kendilerine anlattığımda da surat ifadelerinde ki şaşkınlıkları bizzat gözlemledim. Yazının devamı için tıklayınız


Pozitif Yaşam Derneği (PYD) Hukuk Poliklinikleri Projesinde görev yapan arkadaşımız Erdem Akter yeni bir doktora programı ve araştırma görevliliğine başlamış olması sebebiyle PYD'deki görevinden ayrıldı.

Erdem Akter’in yerine PYD ailesine çok değerli bir arkadaşımız katıldı: Sevgili Cenk Soyer. Cenk Soyer aynı zamanda Helsinki Yurttaşlar Derneği’nde Mülteci Destek Programında çalışıyor.


Küresel Fon Programında başka bir derneğin yürüttüğü projedeki insan hakları eğitimlerinde eğitmen olarak da yer aldı.


Dernek üyesi ve gönüllüsü Erdem Akter’e yeni doktora programında başarılar diliyor, Cenk Soyer’e hoş geldin diyoruz. 

HIV Aşı Deneyinin 2. Analiz Sonuçları         Kasım/09

ScienceInsider blog yöneticisi ve AIDS gazetecisi Jon Cohen’e göre RV 144 HIV aşısının açıklanmamış ikinci analizi istatistikî olarak plasebo üzerinde kayda değer bir yarar sağlamıyor. Tayland’da yürütülen RV 144 aşı denemelerini yürüten bilim adamları aşılanmış grupta HIV enfeksiyon riskinin önemli ölçüde azaldığını duyurmuştu. Sonuçlar genel medya tarafından zafer olarak duyurulurken, bazı aşı uzmanlarınca temkinle karşılandı.

 

Kuşkulu bilim adamları aşının etkinliğinin dar bir sınırda olduğuna dikkat çekiyor. Aşı HIV bulaşma riskini yüzde 30 azaltırken, 16000 kişilik araştırmada enfekte olan grup çok küçük bir grup. Aşılanmış grupta enfekte olan kişi sayısı 51 hastayken plasebo grubunda 74 kişi, bu da istatistiki olarak önem arz etmeyen bir fark.

Ayrıca aşının HIV ile enfekte olmuş kişilerde viral yüklemeleri bastırmada başarısız olması da diğer bir kaygı verici durum.
Uzmanlara göre, aşı bağışıklık..    Devamı için tıklayınız 

İstanbul Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu Toplantısındaydık!

28.09.2009 Perşembe günü “İnsan Ticareti İle Mücadele, Mülteciler Ve Kaçak Göçmenlerin Sorunları İle İlgili İnsan Hakları Düzleminde Çözüm Getirme” aylık komisyon toplantısı yapıldı. Toplantıya Pozitif Yaşam Derneği’ni temsilen Cenk Soyer katıldı.
 

İstanbul Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu tarafından 2009 yılı başı itibariyle alınan karar doğrultusunda; İnsan Ticareti ile mücadele, Mülteciler ve Uluslararası Göçün getirdiği sorunlara İnsan Hakları düzleminde çözüm getirme, mağdurların korunması, yardım sağlanması, bu hizmetlere sivil toplum kuruluşlarının katkısının ve işbirliği olanaklarının artırılmasıyla ilgili sorunlar ve öneriler komisyonda görüşüldü.

Komisyon kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve uluslararası kuruluşların temsilcileri ile oluşturuldu. Yazının devamı için lütfen  tıklayınız 

Kadın doktorlar daha ilgili, dikkatli ve güvenilir…

Britanya'da tıbbi performansla ilgili yapılan büyük bir araştırmaya göre, kadın doktorlar daha ilgili, müşfik ve dikkatli.


ANKARA - Bu sebepten de soruşturmaya uğramaları ve görevlerinden el çektirilme oranları daha düşük.

 

Daily Mail'in haberine göre, bunun yanı sıra kadın doktorların isabetsiz teşhis koyma oranları erkek doktorlara göre daha az.

 

Araştırmaya göre, 2001 ve 2009 arasında 3685 erkek doktor ve diş hekimi, yeterlilikleri ve iş yüküyle baş edebilme yetenekleri gibi çeşitli sebeplerle Milli Klinik Değerlendirme Servisi'ne (NCAS) havale edildi.

 

Aynı dönemde, doktor ve diş hekimi işgücünün yüzde 40'ını oluşturan kadınların sadece 873'ü bu tür soruşturmaya uğradı. Yazının devamı için tıklayınız 

Ankara'da Ayrımcılıkla Mücadele Eğitimindeydik!

15 – 18 Ekim 2009 tarihlerinde Ankara’da Sivil Toplumu Geliştirme Merkezi (STGM) tarafından “Ayrımcılık ve Ayrımcılıkla Mücadele” başlıklı eğitim programı gerçekleşti.

 

İlk iki gün Ankara’da ayrımcılık alanında faaliyet gösteren birçok sivil toplum örgütü yerinde ziyaret edildi.

Ziyaret edilen:

·         Radyo Şema

·         Uluslararası Af Örgütü Mülteci Çalışmaları

·         Kaos GL

·         Pembe Hayat

·         İnsan Hakları Ortak Platformu

·         KA-DER

·         İnsan Hakları Gündemi Derneği

·         Türkiye İnsan Hakları Vakfı

·         İnsan Hakları Derneği

·         Başkent Kadın Platformu Derneği

ile ayrımcılık ve ayrımcılıkla mücadele yöntemleriyle ilgili deneyim paylaşımı yapıldı.  Eğitimin ikinci gününde  Pozitif Yaşam Derneği  yetkilisi  HIV/AIDS’in tıbbi ve sosyal boyutu ile ilgili bilgi aktarımında bulundu

 

İki günlük yoğun programın ardından İzmir Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sosyal Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr. Melek Göregenli ile “Ayrımcılık” ve Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü Doç. Dr. Nilgün Toker Kılınç ile de “Ayrımcığın felsefi temelleri” üzerine konuşuldu. 

Nurseli İdiz'de HIV'le olan mücadelemizi destekliyor!
 

5 Ekim 2009 Pazartesi günü  saat 22:30'ta  Kanal T’de  Nurseli İdiz’in sunduğu “Gecelik Haberler” programına  Pozitif Yaşam Derneği olarak konuk olduk.


Kanal T ekranlarını yatak odasına dönüştüren, farklı formatıyla izleyicilerle buluşan haber bültenine Dernek başkanı Arzu Kaykı ve Hukuk danışmanı Habibe Yilmaz Kayar katıldı.


Haber stüdyosunun önüne kurulmuş yatak odası dekorunda haberleri sunan Nurseli İdiz ile sohbet eden Arzu KAYKI ve Avukat Habibe KAYAR, Derneğin çalışma alanları, amaçları ve hedefleri hakkında bilgiler verdi. Derneğin yürüttüğü projeler ve farkındalık çalışmalarının yanı sıra HIV/AIDS’in bulaş - bulaşmama yolları, tedavi seçenekleri ve tedaviye erişim konuları aktarıldı. Yazının devamı için
tıklayınız 

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Kondom Erişimi Rapor Özeti

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (Human Rights Watch) 2004 yılında yayınladığı bir rapor HIV’den korunmanın en etkin yöntemi olan erkek lateks kondomun, tüm sağlık ve HIV/AIDS örgütlerinin çabalarının aksine birçok hükümet tarafından erişimi kısıtlanıyor.

HIV/AIDS programlarına en büyük desteği veren Amerika Birleşik Devletleri 2003 yılında açıkladığı “The United States Leadership Against AIDS, Tuberculosis and Malaria Act of 2003” adlı eylem planına göre, bu plana ayrılan paranın üçte birini “evliliğe kadar cinsel perhiz” programlarına ayrılıyor.

AIDS’ten en fazla etkilen on beş Sahra-altı Afrika ülkesini kapsayan bu programların yanı sıra, Birleşik Devletler’in içinde de uygulanan programlarda, tüm bilimsel gerçekliklere rağmen, Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıktan (CYBH) korunmanın tek etkin yolunun heteroseksüel evlilik olduğu belirtiliyor.Kondoma ulaşım ve yaşam kurtaracak bilgiler konusunda kısıtlamalar yaratan ülke yalnızca Birleşik Devletler değil. Yazının devamı için tıklayınız  

Pozitif Yaşam Derneği’ne Bağışlarınız için Hesap Bilgilerimiz:


Garanti Bankası Cumhuriyet caddesi Şubesi/İstanbul

Şube kodu : 772  Hesap no : 629 99 21 (TL hesabı)

Hesap adı  :  Pozitif Yaşam Derneği 


Pozitif Destek Hattı


HIV Pozitif ya da HIV Pozitif yakınıysanız eğer:

Tel    : 0 212 288 38 48
GSM  : 0 533 600 18 48
    Web :
www.pozitifyasam.org


Pozitif Yaşam Destek Merkezi


Tel    : 0 212 288 38 83
Faks  : 0 212 288 38 84
 GSM : 0 533 500 84 66

   E-posta göndermek isterseniz:

      [email protected]
     [email protected]
 

  
  
Pozitif Yaşam Derneği'
nin tanıtım filmini izlemek isterseniz  tıklayınız

   http://www.youtube.com/watch?v=BZz0ovzAZ9I

  


Pozitif  Yaşam Derneği’nin Kuruluş Amacı:
HIV/AIDS ile yaşayan kişiler arasında bir iletişim ağı kurarak tedaviye erişimlerini kolaylaştırmak, yaşam kalitelerini  artırıcı bilgilendirme  çalışmaları yapmak, kendilerinin ve  yakınlarının fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan  güçlenmelerini sağlamak, yaşadıkları hak mahrumiyetlerinde savunuculuk görevlerini yerine getirmektir.

 
 

***

Bültenimiz en iyi İnternet Explorer 5+ 1024 x 768 piksel ekran çözünürlüğü ile görüntülenmektedir. PYD ©