Pozitif Yaşam Derneği’nin Kuruluş Amacı ve Kimliği


            
Pozitif Yaşam Derneği, HIV/AIDS  ile yaşayan kişiler arasında bir iletişim ağı kurarak
  tedaviye  erişimlerini kolaylaştırmak, yaşam  kali­telerini  artırıcı bilgilendirme çalışmaları  yapmak,
  kendilerinin ve yakınlarının fiziksel, ruhsal  ve sosyal açıdan güçlenmelerini sağlamak, yaşadıkları
  hak mahrumiyetlerinde savunuculuk görevlerini yerine getirmek, 

           HIV/AIDS  konusunda  tüm  toplumu  bilinçlendirerek gereken  önleme ve savaşım 
  çalışmalarını yapmak amacıyla kurulmuştur.

          Dernek, sadece HIV+  kişilerden  değil, O’nların  akraba ve  yakınlarından, doktorlardan,
  öğretim üyelerinden, aktivistlerden, kısaca toplumun her kesimini temsil eden, konuya duyarlı
  kişilerden  oluşmaktadır.

 


                         
 
                         “O'NA HAYATI PAYLAŞACAK KADAR YAKINIM”            Pozitif Yaşam Derneği 1 Aralık 2007 itibariyle HIV pozitiflerin yaşadığı ayrımcılığın önüne geçmek amaçlı  duyarlılık kampanyasına başladı.                                                                          Yazının devamı için
 

KANAL 7’deki  "İkbal’le Hayatı Paylaşmak" TV Programına Katıldık..

Kanal 7 ailesinden  İkbal Gürpınar, 6 Aralık Perşembe günü çöpten topladığı atıklardan HIV kaptığını ve kısa süre sonra öleceğini düşünen bir mağdurun yaşadığı dramı ekrana taşımıştı. Programa canlı yayın konuğu olarak telefonla katılan Projeler koordinatörümüz Arzu Kaykı, kısaca bilgi vermiş ve konuyu tartışmaya açmıştı. Konunun derinliği nedeniyle Sunucu İkbal Gürpınar derneğimizi programa davet etmiş ve canlı yayında en doğru mesajları vermemiz için bize imkan sağlayacağını belirtmişti.  


Bu davet üzerine PYD başkanı  Nejat Ünlü, 7 Aralık Cuma günü Kanal 7 stüdyolarında gerçekleştirilen canlı yayına katıldı. Yayın sırasında tıbbi bilgiler de veren Ünlü, konunun sosyal boyutuna dikkat çekerek insanların artık virüsten değil ayrımcılıktan öldüğünü belirtmiştir.                                                                                                     
Devamı içinTOG, Y-PEER  ve PYD
1 Aralık’ta da beraberdiler!

Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın yürüttüğü Üreme Sağlığı Akran Eğitimleri Projesi’nin akranları 30 Kasım – 2 Aralık 2007 tarihleri arasında Ankara’da toplandılar.2005 Aralık – 2007 Eylül arasında gerçekleştirilen farklı eğitmen eğitimlerine katılarak Y-PEER akranları arasına katılan 23 eğitimci 30 Kasımda bir araya geldiler.

Güncellenmiş eğitim hedefleri üzerine çalıştılar; bilgilerini tazelediler, tüm akran eğitimcilere rehber olabilecek bir kitapçığın hazırlıklarına başladılar.

PYD olarak hem akran tazeleme  eğitimi yapıldı, hem de 1 Aralık günü,AIDS Savaşım Topluluğu veTOG & UNFPA akran eğitimcileriyle birlikte, Tunalı Hilmi’den Kuğulu Park’a kadar ellerde pankartlar, kırmızı kurdele desenli şemsiyelerle halka broşür ve prezervatif dağıtılarak medya ile birlikte yüründü. Kuğulu Park’ta basın açıklaması yapıldı ve gençler değişik pozlar vererek “HIV/AIDS’i tanı, kendini koru!” diye sloganlar attılar.
 


Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Program Yöneticiliği pozisyonuna Ela AKTÜRKOĞLU Getirildi..

 

Derneğimizin kuruluş aşamasından beri temasta bulunduğumuz UN Türkiye HIV/AIDS programı yöneticiliğine Serap Aşar Brown’un görevinden ayrılması üzerine yerine Ela Aktürkoğlu getirildi.                                                   Yazının devamı için

 HATAM’ın Hemosoft Firmasına Hazırlattığı Hasta İzleme Değerlendirme Programı Tanıtıldı.
    

 

Hacettepe Üniversitesi Aids Tedavi Araştırma Merkezi (HATAM) tarafından Hemosoft yazılım firmasına yaptırılan hasta takip amaçlı program Hemosoft tarafından HATAM, UNAIDS, Pozitif Yaşam Derneği, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri'nin ve İstanbul, Ankara, İzmir, Samsun, Kayseri'den gelen Enfeksiyon uzmanlarının da  katılım gösterdiği gruba tanıtıldı.                                                                                                                           yazının devamı için


 

PYD Gönüllüleri, Bilgi Üniversitesi Kapasite Geliştirme Eğitimi’nden Mezun Olduktan
Sonra İlk Eğitimlerini AISEC’ te Verdiler.

 

Bilgi Üniversitesi Sivil Toplum Kuruluşları Araştırma Birimi tarafından verilen “Kapasite Geliştirme Eğitimleri”nin bir modülü de eğitim teknikleriydi. PYD gönüllülerinden oluşan 3 kişilik bir ekip eğitim modüllerden birini kullanarak, uluslararası bir öğrenci organizasyonu olan AIESEC’te uyguladılar .
 

20 kişi katıldığı oturum 3 saat olarak planlandı. Saat 18:00’da tanışma oyunuyla başlayan eğitim, HIV/AIDS’in tıbbi ve sosyal boyutunun aktarımı ve katılımcıların yoğun soruları ile 21:30’a kadar sürdü.

                                                 Yazının devamı içinHATAM Tarafından 30 Ekim 2007 ‘de  “HIV/AIDS Epidemiyolojisi ve Tedavide Yenilikler” Sempozyumu yapıldı.

Birleşmiş Milletler temsilcileri, Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri, ilaç firmaları temsilcileri ve akademisyenlerin katılımıyla toplanan sempozyum, Hacettepe Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Sağlık bakanlığı 2007 yılının ilk 6 aylık verilerine göre, Türkiye’de bildirimi yapılan toplam kümülatif  HIV/AIDS vaka sayısı 2711 olduğunu bildirdi. Tüm dünyada da 2007 yılında 2.5 milyon yeni vaka ve 2.1 milyonda HIV enfeksiyonundan ölen olduğuda şu ana kadar netleşen bilgiler arasındaydı.                                                               
Yazının devamı için
 


 

İnsan Hakları Ortak Platformu Sağlık Hakkı Toplantısı 8 Aralık 2007  Tarihinde Ankara’da Gerçekleşti..

İnsan Hakları Ortak Platformu 8 Aralık’ta Ankara’da Sağlık Hakkı konulu bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya insan hakları alanında çalışan çeşitli sivil toplum kuruluşları bulunuyordu. PYD Başkanı Nejat Ünlü’nün derneğimizi temsil ettiği toplantıda, genel çerçevelerinin çizildiği Sağlık Hakkı üzerinde duruldu ve çeşitli örneklemeler yapıldı. Toplantının bir diğer amacı ise ülkelerin Birleşmiş Milletler’e sunduğu ülke raporlarına katkıda bulunan gölge rapor çalışması idi. Bu raporda amaçlananlar ise ülkelerdeki verilerin toplanarak global bir resme ulaşmak..                                                                                                                        
Yazının devamı için

 Yoksullukla Mücadele Ağı Toplantısının ikincisi 15 Aralık 2007  Tarihinde İstanbul’da Gerçekleşti.

 

Yoksullukla Mücadele Ağı, 1. yuvarlak masa toplantısının 28 Eylül 2007 tarihinde İstanbul’da yapılmıştı. Bu toplantıda “Yoksulluk” kavramı üzerinden sorunu tariflemeye, çalışma alanlarını belirlemeye çalışılmıştı. PYD’yi temsilen başkanımız  Nejat Ünlü, 15 Aralık Cumartesi günü 2. yuvarlak masa toplantısına katıldı.                                 Yazının devamı için

 “Türkiye’de HIV ile Yaşayan İnsanların Hassasiyet/Savunmasızlık Raporu yayınlandı.
             

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) “Türkiye’de HIV ile Yaşayan İnsanların Hassasiyet/Savunmasızlık Durumunun Değerlendirmesi” başlıklı rapor hazırladı. Sosyoloji Derneği koordinasyonunda yürütülen çalışmada üç farklı teknik (literatür taraması, HIV ile yaşayan kişilerle derinlemesine mülakat ve odak grup çalışmaları) kullanılmış ve Pozitif Yaşam Derneği her üç aşamasında destek sağlanmıştır.Bu bağlamda 16 HIV pozitif ile derin görüşme ayarlanmış ve ev sahipliği yapılmış, 2 adet de odak grup çalışması organize edilmiş (istihdam ve sağlık) ve 1 odak grubuna da ev sahipliği yapılmıştır.                                                                                                                                         Yazının devamı için
 


 

UNFPA/PYD/Kenan Bahadır Derre Ortaklaşa Çalışması 2008 yılı "Pozitif Negatif Yaklaşımlar" Ajandası Satışta
 

Kenan Bahadır Derre koordinatörlüğünde, ünlülerin fotoğrafları ve HIV/AIDS konusundaki mesajları alınarak tasarlanan 2008 yılı "Pozitif Negatif Yaklaşımlar" ajandamız basıldı.  Basım masrafları UNFPA tarafından karşılanan 2008 Ajandası fotoğrafları Boom Stüdyoları desteğiyle; Ceren Semerci, Serkan  Eldeleklioğlu, Okan Dirim tarafından çekildi.

Türkiye’ de  ilk vakanın üzerinden 22 sene geçmesi dolayısı ile 22 sanatçının katılımıyla gerçekleşen projeye; Atilla Özdemiroğlu,  Ayşegül Aldinç, Başak Köklükaya, Berksan, Billur Kalkavan,  Burcu Güneş, Cem Kılıç, Demet Sağıroğlu, Derya Alabora,  Ebru Akel, Hakan Yıldırım, Hale Caneroğlu, İclal Aydın, İpek Tuzcuoğlu, Lale Mansur, Merve İldeniz, Pelin Batu, Sumru Yavrucuk, Tamer Karadağlı, Tan Sağtürk, Ümit Karan,  Zeynep Casalini destek vermiştir.
 
3000 adet basılan "Pozitif Negatif  Yaklaşımlar" ajandasını; D&R, Mephisto, Ada Cafe&Bistro ile  Pozitif Yaşam Derneği’nden elde edebilirsiniz.  

"Pozitif Negatif Yaklaşımlar" 2008  ajandası 29 YTL'den satışa sunulmuştur.
 
Ajanda satışından, 2008 ve 2009  yılı masrafları çıktıktan sonraki kalan gelir, Kenan  Bahadır Derre tarafından PYD'ye bağışlanarak ihtiyaç  sahiplerine ulaştırılacaktır.


 

 


                         1 - 2 - 3 -15  Aralık 2007 tarihlerinde yayınlanan derneğimizin haberlerini
                          ve danışanlarımızın röportajlarını okumak için, ilgili bağlantılara tıklayınız:
 

1 Aralık 2007 -  Sabah

Burcu Aldinç

 “HIV değil Ayrımcılık Öldürüyor”

1 Aralık 2007  - Radikal

Bahar Çuhadar

  'Hastaları AIDS değil ayrımcılık öldürüyor'

1 Aralık 2007  - Bia Haber

Emine Özcan

 "HIV+ ile Değil HIV+ Önyargısıyla Yaşamak Zor"

1 Aralık 2007-  Cumhuriyet

Şule Köktürk

 “Bugün 1 Aralık Dünya AIDS günü”

1 Aralık 2007 -  Hürriyet

Mesude Erşan

 “Köstebek gibi gizleniyorlar”

2 Aralık 2007 -  Akşam

Türkan Yılmazer

 “HIV hastası anne-babanın turp gibi kızı”

3 Aralık 2007 -  Aksiyon

Tûba Kabacaoğlu                 

 “HIV virüsüyle Pozitif Yaşamak"

3 Aralık 2007 - Taraf

Banu Uzpeder

  "Demek ki her zaman kaybetmeyeceğim"

15 Aralık 2007 - Cumhuriyet

Şule Köktürk

 "Herşey atom bombası düşmüş gibi yerle bir oldu"

1 Aralık 2007 - Yeni Aktüel

Semin Gümüşel

  "Onu AIDS değil Ayrımcılık öldürdü"


    
 Pozitif Yaşam Derneği’ne Bağışlarınız için Hesap Bilgilerimiz:  
 
   
                   
Garanti Bankası Cumhuriyet caddesi Şubesi/İstanbul

                 
  Şube kodu : 772  Hesap no : 629 99 21 (YTL hesabı)

                    
Hesap adı  :  Pozitif Yaşam Derneği
 

 

                      

Bize Ulaşın!


Pozitif Destek Hattı


HIV Pozitif ya da HIV Pozitif yakınıysanız eğer:

Tel    : 0 212 288 38 48

GSM : 0 533 600 18 48

Web:www.pozitifyasam.org


   
Pozitif Yaşam Destek Merkezi


     Tel    :  0 212 288 38 83
     Faks  :  0 212 288 38 84
     GSM  :  0 533 500 84 66
 
   
E-posta göndermek isterseniz
      eğer
:


   
  [email protected]
      [email protected] 


Pozitif Yaşam Derneği'
nin tanıtım filmini izlemek isterseniz eğer tıklayınız

http://www.youtube.com/watch?v=BZz0ovzAZ9I


Bu Bülten Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Tema Grubu’nun mali desteğiyle hazırlanmıştır. BM HIV/AIDS Tema Grubu, bu bültende yer alan bilgilerin  doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti vermez ve bu bilgilerin kullanımı sonucu oluşabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.