Pozitif  Yaşam Derneği’nin Kuruluş Amacı ve Kimliği

     
Pozitif Yaşam  Derneği,  HIV/AIDS ile yaşayan kişiler arasında bir iletişim ağı kurarak tedaviye erişimlerini
        kolaylaştırmak, yaşam kalitelerini  artırıcı bilgilendirme  çalışmaları yapmak, kendilerinin ve  yakınlarının fiziksel,
        ruhsal ve sosyal açıdan  güçlenmelerini sağlamak, yaşadıkları hak mahrumiyetlerinde savunuculuk görevlerini
        yerine getirmek,

        HIV/AIDS konusunda tüm toplumu bilinçlendirerek gereken önleme, savaşım çalışmalarını yapmak amacıyla
        kurulmuştur.

        Dernek, sadece HIV+ kişilerden değil, O’nların akraba ve yakınlarından, doktorlardan, öğretim üyelerinden,
        aktivistlerden, kısaca toplumun her kesimini temsil eden konuya duyarlı kişilerden oluşmaktadır.


 

                                            777-888

 


777-888
 

'E-sağlıkta Kişisel Verilerin Güvenliği ve Mahremiyeti Çalıştayı'' Sağlık Bakanlığı'nın çeşitli birimleri, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Adalet Bakanlığı gibi hükümet temsilcilerinin yanı sıra, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla 25-27 Ağustos 2008 tarihlerinde Ankara Kızılcahamam Asya Termal Otel'de gerçekleştirildi.
 

Daha önce temsil edilmeyen HIV Pozitifler bu çalıştayda 2 kişi ile temsil edildi.


Üç grup çalışması ve çalışma sonrası grupların sunumu yöntemiyle gerçekleştirilen çalıştayda, birinci grup sağlık kurumu içindeki, ikinci grup sağlık kurumları arasındaki, üçüncü grup ise diğer kurum ve kuruluşlarla kişisel sağlık verilerin paylaşımı ve bu verilerin güvenliği ve mahremiyeti üzerinde çalışmalar yürüttüler ve konuyla ilgili hazırlanacak olan yönetmelik taslağı için önerilerde bulundular.

Pozitif Yaşam Derneği temsilcilerinin, toplumdaki önyargılar sebebiyle HIV tanısının elektronik sisteme işlenmesinin sakıncalarını aktardığı çalıştayda, bu konunun istisna olarak tutulmasını talep etti ve sisteme HIV tanısının işlenmesi yönündeki genel kanaatin HIV Pozitifler lehine dönüşmesini sağlamaya çalıştı. HIV tanısının  ancak enfeksiyon doktorunun HIV ile bağlantılı olduğunu düşündüğü konsültasyon istemi için hastasını başka bir birime göndermesi durumunda paylaşılmasının doğru olabileceği, HIV Pozitif kişilerin bağımsız olarak gittiği hastanenin diğer birimlerinde sistemden bu bilginin görülmemesi gerekliliği anlatıldı.

Katılımcı doktorlar, ülkemiz koşullarında  yeterli sterilizasyon uygulamalarının yapılamadığını, bu sebeple HIV tanısının açıkça olmasa bile kişinin cinsel yolla veya kan yoluyla bulaşan bir enfeksiyon taşıdığı ibaresinin yer alması gerektiği vurguladı.

 

PYD temsilcisi ise; sterilizasyon önlemlerini almanın doktor veya kurum sorumluluğunda olduğunu, bu sorumluluğun yerine getirilmemesinin hastanın gizli kalması gereken verilerini  açığa vurmakla çözümlenemeyeceğini, modern dünyada sterilizasyon önlemleri alınarak işlem yapıldığını ve tanının paylaşılmasının söz konusu olmadığını ifade etti.


Çalıştayın çıktısı önümüzdeki tarihlerde Sağlık Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından paylaşılacak ve bu çıktı üzerine katılımcı kurumların görüşleri alınmaya devam ederek yönetmelik taslağının son hali oluşturulacak.

777-888
 


    
Pozitif Yaşam Derneği Yaşayan Kütüphane’de tekrar kitap oldu !

              

TOG(Toplum gönüllüleri Vakfı) ve Gençlik Çalışmaları Birimi, 9-10 Ağustos’ta Barışarock 2008 Festivalinde, Yaşayan Kütüphane projesini festival ziyaretçilerine sundu. Projenin amacı; birbiriyle konuşma fırsatı bulamayan insanlar arasında yapıcı ve kişisel bir söyleşi ortamı sunmak ve bu yolla toplumsal barışa katkı sağlamaktır. Yaşayan Kütüphane Türkiye’de ilk olarak Barışarock 2007’de daha sonra Gepgenç Festival’de yer almıştı.

Bu yıl Barışarock’ 2008 'te  391 okuyucu ile 618  okuma gerçekleşen Yaşayan Kütüphane’de, HIV+ kitap  olarak oradaydık

Yaşayan Kütüphane kataloğundaki kitap başlıkları, çoğunlukla genellemelere ve önyargılı davranışlara maruz kalan ve zaman zaman da ayrımcılığa uğrayan grupları temsil ediyor. Okuyucular, katalogdaki önyargılar ve kendi önyargılarıyla kitapları seçiyorlar. 

Yaşayan Kütüphane tıpkı gerçek bir kütüphane gibi işliyor – okuyucular kütüphaneye geliyor, katalogdan ödünç almak istedikleri kitabı seçiyorlar, kütüphanecinin yardımıyla kitabı alıyorlar ve belli bir süre okuduktan sonra zarar vermeden kitabı geri iade ediyorlar, dilerlerse başka bir kitap daha alıyorlar. Yaşayan Kütüphane’nin alışık olduğumuz kütüphanelerden farkı Yaşayan Kütüphane’de kitapların insan olması ve okuyucularla kişisel bir diyalog içine girmeleridir.

---------------------------------------------------------------------------------------

Kitap olan arkadaşımızın karşılaştığı en sık görüş ve sorular:

Okuyucular : Aa aaa karşımda bu kadar sağlıklı, güler yüzlü birini göreceğimi hiç düşünmemiştim…

Okuyucular : Ne kadar çok şeyi yanlış biliyor muşum!

Okuyucular : Bunları neden bize okullarda anlatmıyorlar!

Okuyucu  : Peki neden medya yalan yanlış haberler yapıyor hala !

Okuyucu  : HIV+ başlıklı kitabı seçerken çok düşündüm, çekindim açıkçası.  Valla ne yalan söyleyeyim yanınıza gelirken “acaba psikopata bağlamış mıdır? acaba çantasından şırınga çıkartır mı?" diye çok düşündüm. (Sohbetten sonra okuyucu bunu bana; kendi  düşüncesine gülerek itiraf etti  :) )

Okuyucu  : Devlet üzerine düşen görevleri yerine getiriyor mu?  / neden getirmiyor?

Okuyucular : Anlattıklarınızı çevremdeki herkese aktaracağım.

Birçok okuyucunun DOĞRU bilgilenip, bunu çevresine halka halka yayacağını bilmek, yeni gönüllüler kazanan PYD ailesinin gitgide daha da genişlediğini görmek mutluluk ve gurur verici.

 

777-888
 

17. Uluslararası AIDS Konferansı bu yıl 3-8 Ağustos tarihlerinde Meksika’nın başkenti Mexico City’ de yapıldı. Konferansa dünyanın çeşitli ülkelerinden doktorlar, bilim adamları, araştırmacılar, sivil toplum kuruluşları, uluslar arası organizasyonlar ve ilaç firmaları olmak üzere toplam 22 bin kişi katıldı.

Konferansın genel olarak ilk mesajı “Küresel Hareket, Şimdi!” olurken HIV/AIDS i durdurmak için ben ne yapabilirim? Sorusu IAS (Uluslar arası AIDS Organizasyonu) başkanı Pedro Cahn tarfından açılış konuşmasında katımcılara yöneltildi.

Pozitif Yaşam Derneği temsilcilerinin de Türkiye adına katıldığı konferansa yönelik izlenimlerini bu ay için aşağıdaki gibi genel olarak özetledik.

Universal Action Now! “Küresel Hareket, Şimdi!” sloganı konferansın ilk mesajı olurken; HIV/AIDS ile ilgili olan insan hakları, cinsiyet/cinsel yönelim farklılıkları ve sağlık sistemlerinin iyileştirilmesi gibi konular ilk günün dikkat çeken başlıkları oldu.

Açılış konuşmalarında özellikle HIV/AIDS alanında evrensel hareket başlatmak için birlikte çalışma ve ayrımcılığın, dışlanmanın ve homofobinin son bulması mesajları verildi. Yazının devamı için 88

Ayrıca 03 - 08 Ağustos arası konferans gündemini ayrıntılarıyla okumak için tıklayınız 17. Uluslararası AIDS Konferansı'na katılan PYD temsilcilerimizin konferansa ilişkin görüşleri:


17. Uluslararası AIDS Konferansı - Mexico City /
Işıl Monkul
 

Sabahın 9’ unda Küresel Köy’ de Pozitif Yaşam Derneği adına ayrılan standı bulmak üzere Mexico City’ nin epey dışındaki Hipodrom’a vardık. Kalabalığın çeşitliliği beni büyüleyen ilk unsur oldu. İnsanlar akın akın konferans alanına doğru yol almakta ve herkesin yüzünde bir tebessüm… İçimde bir heyecan, ne de olsa bu ilk uluslar arası konferansım ve Pozitif Yaşam Derneği’ni uluslararası platformda ilk temsil edişim.

 

Ilk gün katılımcıların standımıza gösterdiği ilgi büyüktü. Eminönü’nden getirdiğimiz Türk Lokumları, Nazar Boncukları ve küçük rengârenk keseler belki de konferansın en önemli renkleri arasına girdi. İnsanların ilgisini görünce bir dahaki konferansa daha donanımlı gitmeye karar verdim. Birkaç kilim, değişik lokumlar, çeşit çeşit tatlılar… Daha neler neler…

 

Panellere fazla katılma fırsatım olmasa da Küresel Köy’ de içinde bulunduğum atmosfer beni yine ve yeniden büyüledi.  Yazının devamı için 88


Meksika’dan Pozitif Gözlemler/
Arzu R. Kaykı

Bu sene XVII. si düzenlenen 3–8 Ağustos 2008 tarihleri arasında Meksika’da düzenlenen Uluslararası AIDS Konferansına Pozitif Yasam Derneği olarak katıldık.Türkiye adına Küresel Köy’ de yerini alan Pozitif Yaşam Derneği standında, Sloganımız (Turkey needs positive Attention-Türkiye’nin pozitif ilgiye ihtiyacı var) çok yerindeydi ve oldukça ilgi çekti... Standımızda broşürlerimiz ve her gelenin yaka kartına yapıştırdığımız kırmızı stickerlarımız
..

Yanımızdaki stand MENA (Middle East North Afrika- Orta Doğu Kuzey Afrika) standı idi, akşam 4'ten sonra müzik ve halaylar göbek havaları başlıyordu.Bu bölge ile ne kadar yakın olduğumuzu sadece, müzik ve dansları değil, HIV/AIDS rakamları eşcinsellik, cinsellikle ilişkili olmasından dolayı mevcut önyargılar ve zorluklar bakımından da gözlemledik.
Standımıza uluslararası örgütler (Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler gibi) başta olmak üzere Yazının devamı için 88


AIDS Konferansından Pozitif Gözlemler / Müge Çevik

17. si düzenlenen AIDS Konferansına PYD, TurkMSIC/IFMSA (Uluslararası Tıp Öğrencileri Federasyonu) ve Y-Peer temsilcisi olarak katılma şansını yakaladım.

Temsil ettiğim kuruluşların çeşitliliğinden de görüldüğü gibi yoğun ve de dolu bir konferans geçirme fırsatım oldu. Sabahın erken saatlerinde başlayan maraton, akşam geç saatlere kadar sürdü.

PYD olarak Küresel Köy’de açtığımız stantta Türkiye’ye karşı büyük bir ilgi olduğunu gözlemledim. Dünyanın dört bir yanından standımıza gelen çoğu insan tarafından kara bir gölge olarak tariflenen ülkemizin, insanların büyük ilgisini çektiğini farkettim. Stantta durduğumuz süre boyunca Türkiye’nin sloganımızda da olduğu gibi daha fazla pozitif ilgiye ihtiyacı olduğunu, mevcut olan durumun sadece bizim görebildiğimiz kısmı olduğunu insanlara iletmeye çalıştık.  Yazının devamı için 88


777
-888
 

Kayıp Hatıralar..

Kardeşim ve hanımı, HIV+ olduğumu öğrendiklerinden beri benimle aynı ortamlarda bulunmaktan bile kaçınıyorlar. 6 aylık dünya güzeli bir kızları var, ve birbirimize çok yakın oturmamıza rağmen onu şimdiye kadar yalnızca bir kez görebildim, o da eskaza..

Ancak bu durumdan etkilenen bir tek ben değilim, maalesef onun çevresinde olduğum sürece babam torununun büyüdüğünü görmeye, yeğenim ise çocukluk anılarında beni ve dedesini hatırlamaya hiçbir zaman fırsat bulamayacak.
 


 

Halbuki ben gayet sağlıklıyım, yani insanların benden kaçmak ya da eskiden olduğu gibi yakın davranmamak için hiçbir mantıklı sebepleri yok. Onları bu tür korkulara iten şey, AIDS! kelimesinin o ürkütücü imajı.. Ancak HIV taşıyıcılığı sosyal temaslar esnasında bulaşabilen bir rahatsızlık değil ki.. Erken tanı sayesinde, halen sağlıklıyken ilaç tedavisine başlayan insanların, artık hiçbir zaman AIDS aşamasına gelmeden yalnızca taşıyıcı kalarak upuzun hayatlar sürdürebildiklerini, benimse geçen bunca yıla rağmen daha ilaca başlanacak seviyeye bile gelmediğimi anlatmaya çalışıyorum, ama ne yazıkki kâr etmiyor.

HIV/AIDS karşısında verilmesi gerektiğine inandırıldığımız ilk tepki olan o panik duygusu, maalesef sevgiden ve hatta kanıtlanmış bilimsel gerçeklerden bile daha ağır basabiliyor.. Ben de devletimizin bana verdiği kanuni hakkımı kullanarak, durumumu olabildiğince gizli tutuyorum. Bu da beni, sokaktan geçen herhangi bir insandan farksız kılıyor, ama en azından ben HIV statümün ne olduğunun bilincindeyim.

Peki ya siz??


777
-888
 

Pozitif Yaşam Derneği İzmir Danışma Ofisi Ekim ayında resmen faaliyete geçiyor. Proje kapsamında İzmir ve çevre illerde HIV tanısı alan kişilere ve yakınlarına tanı sonrası danışmanlık hizmetleri ücretsiz olarak verilecek. Verilecek olan danışmanlık hizmetleri başlangıç olarak, akran danışmanlığı, psikolojik danışmanlık ve vaka yönetimi hizmetlerinden oluşacak. Pazartesi-Perşembe saat 11.00–18.00 saatlerinde 0 554 450 63 68 numaralı telefondan akran danışmanlarımıza ulaşabilir; info[email protected] adresinden HIV/AIDS’ e yönelik sorularınızı iletebilirsiniz.

Proje ekibi Ekim ayı itibariyle İzmir başta olmak üzer,e yıl boyunca tüm çevre illerde HIV/AIDS testi ve tedavisi veren tüm sağlık kurum ve kuruluşları, enfeksiyon uzmanı doktorları  ve kan merkezleri ile bağlantıya geçerek Danışma Ofisi’ nin görsel materyallerini dağıtacaklar ve savunuculuk faaliyetlerini gerçekleştirecekler. Projenin asıl ve temel amacı; HIV ile yaşayan kişilere ulaşabilmek ve birlikte daha güçlü bir şekilde yola devam etmelerini sağlamak.

Projeye Konak Belediyesi ve Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklarla Savaşım Derneği de destek vermektedir.


     Artık Ege Bölgesinin de bir Pozitif Yaşam
     Destek Hattı var.


777
-888
 


                       
 PYD Ailesine yeni katılanlar !
 

Proje Koordinatörümüz Müge  Çevik

1984 yılının güneşli bir gününde Türkiye’nin 3 bölgesinde toprağı bulunan Bilecik’te doğdum J 2008 senesinde Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. Tıp fakültesi eğitiminin yanında üreme sağlığı/cinsel sağlık ve HIV/AIDS alanında aktif olarak çalışmalarda bulundum. 2004 senesinde UNFPA tarafından verilen üreme sağlığı ve cinsel sağlık akran eğitimine katılarak, bu alanda gönüllü olarak çalışmaya başladım. Türkiye’de eğitmen, savunucu ve de aktivist olarak gençliğin verdiği amatör ruhla ama profesyonel şekilde işler yapmaya çalıştım.  TurkMSIC (Türk Tıp Öğrencileri Uluslararası Komitesi) içerisinde 2005 senesinde Üreme Sağlığı ve HIV/AIDS Komitesi Ulusal Direktörü olarak çalışmaya başladım, seneler içerisinde bir çok eğitimde eğitmenlik ve bir çok projede proje koordinatörü olarak çalıştım. 2006 – 2008 seneleri arasında TurkMSIC’ın bağlı bulunduğu IFMSA (Uluslararası Tıp Öğrencileri Federasyonu)’de Üreme Sağlığı ve HIV/AIDS Avrupa Bölge Asistanı olarak çalıştım. Şu anda da IFMSA’in Üreme Sağlığı ve HIV/AIDS konularında İrtibat Yöneticisi olarak görev almaktayım. Katıldığım çeşitli uluslararası toplantılar ve eğitimler sayesinde bilgi düzeyi ve deneyimimi arttırırken, uluslararası bir ortamda fikir paylaşımı fırsatı buldum ve ülkemi iyi bir şekilde temsil etme şansını yakaladım.  PYD ile TurkMSIC içerisinde başlatmış olduğumuz HIV/AIDS alanında Tıp Fakültesi Öğrencileri arasında Savunuculuk Projesi sayesinde tanıştım. Bu projenin koordinatörü olarak, çalışmanın bildirisi ile Yale Üniversitesi’nde yapılan Küresel Sağlık Konferansı’nda ve Meksika’da yapılan Uluslararası AIDS Konferansı’nda poster sunumu yapma fırsatını yakaladım. Son senede HIV/AIDS ve Ayrımcılık üzerine daha ayrıntılı olarak çalışmaya başladım, ve ayrıca HIV + kişilerin AIDS ile ilgili yapılan projelere aktif katılımı üzerinde yoğunlaştım. Bu konu üzerine Meksika’daki AIDS Konferansı’nda bir çalıştay düzenledim. TurkMSIC içerisinde çalışmalarıma devam ederken UNFPA/Y-Peer’ın Uluslararası İleri Düzey Eğitmen Eğitimine katılarak Y-Peer Türkiye Temsilcisi olarak Türkiye’yi uluslararası arenada temsil etme şansını kazandım ve bir çok eğitimde eğitmen ve süpervizör olarak bulundum.

Çalışmaktan çok keyif aldığım bir alanda, PYD gibi Türkiye’de HIV/AIDS alanında profesyonel bir bakış açısıyla öncü rol oynayan ve gözle görünür başarılara sahip, etkisi yadsınamayacak bir sivil toplum kuruluşunda çalışıyor olmaktan gurur duymaktayım.

Genel Koordinatörümüz Didem Ünsür

Yeni Hayat

“Şimdi hayatımda değişim rüzgarları esiyor…”

Gönüllülük ve sivil toplum kuruluşlarıyla ilk tanışmam ortaokul-lise yıllarıma denk geliyor.  Ailemin de desteğiyle İlk olarak sokak hayvanları yararına çalışan bir dernekte gönüllülük yapmaya başladım.  Yıllar geçtikçe başka başka alanlarda da var olmak istedim ve çok sevdiğim çocuklar için mutlaka bir şeyler yapmalıyım diyerek Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda bir süre gönüllü olarak çalıştıktan sonra,  iki yıl Vakfın sahasında bir öğrenim biriminde iki yıl da merkezinde Saha Planlama ve Teşkilatlanma Departmanında profesyonel olarak çalıştım. Son olarak ise iki yılı aşkın bir süre Toplum Gönüllüleri Vakfı’nda proje koordinatörü olarak profesyonel çalışma yaşamımı sürdürdüm. Şu anda geldiğim noktada, çalışma hayatımı -ki ben buna tam zamanlı gönüllülük diyorum- Pozitif Yaşam Derneği gibi çok kısa sürede çok iyi işlere imza atmış bir dernekte sürdürecek olmaktan onur duyuyorum. Ve biliyorum ki hep birlikte harika işler kotaracağız…

Hayatımda Pozitif Yaşam ile birlikte yepyeni bir sayfa açılıyor…

Hoşbuldum…

Didem Ünsür

777-888
 


777
-888

777-888


 
   
      Pozitif
Yaşam Derneği’ne Bağışlarınız için Hesap Bilgilerimiz:
 
 
  
                   
Garanti Bankası Cumhuriyet caddesi Şubesi/İstanbul

                 
  Şube kodu : 772  Hesap no : 629 99 21 (TL hesabı)

                   
Hesap adı  :  Pozitif Yaşam Derneği 


777-888

Bize Ulaşın!

Pozitif Destek Hattı

HIV Pozitif ya da HIV Pozitif yakınıysanız eğer:

Tel    : 0 212 288 38 48
GSM  : 0 533 600 18 48
    Web :
www.pozitifyasam.org


 
 Pozitif Yaşam Destek Merkezi


     Tel    :  0 212 288 38 83
     Faks  :  0 212 288 38 84
     GSM  :  0 533 500 84 66

   E-posta göndermek isterseniz:

      [email protected]
      [email protected]


    Pozitif Yaşam Derneği'
nin tanıtım filmini izlemek isterseniz eğer
 
  tıklayınız

    http://www.youtube.com/watch?v=BZz0ovzAZ9I

777-888

                
 
Bültenimiz en iyi İnternet Explorer 5+ 1024 x 768 pixel ekran çözünürlüğü ile görüntülenmektedir.
PYD