E-bültenimizi düzgün görüntüleyemiyorsanız eğer tıklayınız
 

Bültenimizdeki konu başlıkları:

TBMM'nde Kanun Yapım Sürecine aktif olarak katılıyoruz!

XVIII. AIDS Konferansı için Viyana'ya gidiyoruz!
Stigma Index ile çalışmalarımıza devam ediyoruz!
Stigma Index:HIV/AIDS ile yaşayan kişiler için damgalama göstergesi
Danimarka'da 2000 yılından beri, HIV önleme klavuzlarına uyulduğu günden bu yana HIV geçişi olmuyor !
Fifa Dünya Kupası  ve HIV/AIDS
Proje döngüsü ve raporlama eğitimindeydik
Tedavi gören bazı yetişkinler için günde bir dozluk Kaletra onaylandı!
Özürlüler Kongresinde Hasta Hakları oturumunda sunum yaptık!
Birleşmiş Milletler iyi niyet elçisi Annie Lennox
Danışan ve Danışmanlarımız bir aradaydı!
 

TBMM’nde  Kanun Yapım Sürecine aktif olarak katılıyoruz!

Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen “HIV/AIDS ile Yaşayan Bireylerin Haklarına Yönelik Farkındalık ve Savunuculuk Projesi” kapsamında 19 Haziran 2010 tarihinde proje ortağımız Yasama Derneği (Yasader) * ile ekip buluşması ve eğitim yapmak üzere bir araya geldik…

Öğleden önce yer alan bölümde Pozitif Yaşam Derneği (PYD) Başkanı Arzu Kaykı PYD’yi ve çalışmalarını tanıttıktan sonra…
Ø Artık HIV tanısı sebebiyle işten çıkarılan, işe alınmayan kimse kalmasın!
Ø
Tedaviye erişemeyip ölen kimse kalmasın!|Devamı

XVIII. AIDS Konferansı için Viyana'ya gidiyoruz!

18 - 23 Temmuz 2010 tarihleri arasında Viyana’da “Haklar Burada, Haklar Şimdi” sloganı ile 18.si düzenlenecek olan AIDS 2010 Konferansı’na 7 kişilik ekibimizle katılıyoruz.

2008 tarihlerinde Meksika’nın başkenti Mexico City’ de yapılan ve 22 bin kişinin katıldığı 17. Uluslararası AIDS Konferansının ilk mesajı “Küresel Hareket, Şimdi!” idi.

 

Pozitif Yaşam Derneği olarak ilk kez katıldığımız Uluslararası AIDS konferansında kurduğumuz standımızla “Türkiye’nin daha fazla pozitif ilgiye ihtiyacı var! / Turkey neddds more positive attention!” başlığıyla yer almıştık. Standımızı çok sayıda örgüt temsilcisi, HIV/AIDS alanında çalışan doktorlar, özel sektör temsilcileri ziyaret etmişti. Benzer örgütlerle iletişime girmek, uluslar arası bağlantılar kurmak ve iletişimleri güçlendirmek, diğer örgütlerin çalışmalarını izleyebilmek ve bu büyük uluslararası organizasyonun parçası olmak açılarından çok faydalı olmuştu.
Bu yıl da Viyana’da düzenlenecek olan XVIII. Uluslararası AIDS Konferansı’nda “Türkiye’nin hala ilgiye ihtiyacı var” sloganımızla yer alacağız. Standımızda 7 kişilik ekibimiz ile Türkiye’yi temsil edeceğimiz kongrede ayrıca Hak ihlalleri Raporu 2008-2009, Hukuk Poliklinikleri Projesi ve Stigma İndex* Türkiye anket sonuçlarını paylaşacağımız 3 ayrı poster sunumumuz da olacak. 25.000 kişinin katılacağı öngörülen XVIII. Uluslararası AIDS Konferansının açılış konuşmasını eski ABD Başkanı Bill Clinton yapacak.
|| devamı için  tıklayınız

Stigma Index çalışmalarımıza devam ediyoruz!

“HIV ile Yaşayan Bireylerin Haklarına Yönelik Farkındalık ve Savunuculuk” projemiz kapsamında yürüttüğümüz Stigma (Damgalama) Index Türkiye çalışmasının anketlerine Haziran 2010 itibariyle başladık. Bugüne kadar pek çok ülkede uygulanan bu çalışmanın Türkiye ayağını Pozitif Yaşam Derneği olarak gerçekleştireceğimiz için heyecanlı ve gururluyuz. Toplam 100 HIV ile yaşayan kişiye uygulanacak olan anketin çıktılarından oluşacak raporu ise Temmuz 2010 itibariyle yayınlamış olmayı planlıyoruz. Peki Stigma Index nedir ve ne gibi bir fayda sağlayacak? || Yazının devamı için  tıklayınız

Stigma Index:HIV/AIDS ile yaşayan kişiler için damgalama göstergesi

HIV/AIDS ile yaşayan kişilerin doğru tedavi ve bakım ulaşmasının önünde duran engellerden belki de en önemlisi Stigma (Damgalama)’ dır. Stigma Index temel olarak HIV/AIDS ile yaşayan kişilerle yapılan bir anket çalışması.


Şu an dünya genelinde 50’den fazla ülkenin katılımıyla sürekli büyüyen bu kullanışlı araç, HIV’e bağlı damgalama ve ayrımcılığı her açıdan ele alarak somut bir kanıt oluşturuyor. Ülkemizde bu uygulama Pozitif Yaşam Derneği tarafından yürütülmektedir.

Detaylı bilgi  http://www.stigmaindex.org/

Danimarka'da 2000 yılından beri, HIV önleme klavuzlarına uyulduğu günden bu yana HIV geçişi olmuyor !
Araştırmacılar HIV Medicine`de yayınlanan rapora göre, ulusal tedavi kılavuzlarının takibinden beri, Danimarka`da tek bir anneden bebeğe bulaşan HIV vakasının kaydedilmediğini ortaya koydu. Modern HIV tedavi yöntemleriyle, bu oran 0,5% olarak açıklandı. Araştırmacılar, bu araştırma kapsamında ulusal tedavi kılavuzlarına göre tedavi alan kadınların hiçbirinden çocuklarına HIV bulaşının olmadığını bildirdi.

Hamilelikte ve doğum sırasında görülen antiretroviral tedavi, uygun koşullarda gerçekleştirilen doğum, bebekleri hastalığa karşı koruma yolları geliştirilmesi ve annenin bebeği emzirmesinden kaçınılması, HIV bulaş riskini 1%`den aşağıya çekmektedir.

Hollandalı araştırmacılar, 1994 ve 2008 yılları arasındaki verilere dayanarak geriye dönük yaptıkları analizde HIV (+)hamile kadınların bakımı..|| Devamı için tıklayınız

Fifa Dünya Kupası  ve HIV/AIDS

Neden Güney Afrika? FIFA’nın Güney Afrika’ya dünya kupası organizasyonunu verirken amacı neydi? Birçok Avrupa ülkesinin bu organizasyonu çok daha kolay yapabilme şansı varken. Elbette ki FIFA’nın sosyal sorumluluk yaklaşımı ön plana çıkıyor bu noktada. Amaç kanımca açık; dünyanın en zor coğrafyalarından birinde en büyük organizasyonlardan birini gerçekleştirerek dünya medyasının dikkatini o bölgeye çekmek ve toplumsal sorunlar futbol aracılığıyla çözüm bulmak. Böylelikle bölgenin sorunlarına, bölgenin dezavantajlı yaşam koşullarına farkındalık yaratabilmek. Ya da ben bunu böyle düşünmek ..  || Devamı için tıklayınız

Proje döngüsü ve Raporlama Eğitimindeydik..

Olof Palme Center ve Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM)’nin ortaklaşa düzenledikleri Olof Palme Merkezi ve dolayısıyla SIDA (İsveç Uluslararası Geliştirme İşbirliği Ajansı) üzerinden Türkiye’deki sivil toplum örgütlerine fon alma başvurusu, alınan fonlar doğrultusunda yürütülen projelerin döngüsü ve raporlaması ile ilgili eğitim 4-5-6 Haziran 2010 tarihlerinde Şile’de yapıldı. Eğitime Pozitif Yaşam Derneğini temsilen Hukuk Poliklinikleri Projesi Koordinatörü Cenk Soyer katıldı. Olof Palme Center, Türkiye’de .|| Devamı için  tıklayınız

Danışan ve Danışmanlarımız bir aradaydı!

Mayıs ayında belirttiğimiz gibi yeni ofisimize taşınmamızla birlikte, Pozitif Yaşam Destek Merkezince düzenlenen eğitim ve söyleşi toplantılarını sıklaştırmaya karar vermiştik.

Bu çerçevede 29 Mayıs 2010 Cumartesi günü “HIV’e ilişkin bilgi ve yaşam becerilerinde kapasite geliştirme eğitimi” düzenledik. Samimi ve sıcak bir ortamda geçen kapasite geliştirme eğitiminde Uzman Psikologumuz, Doktorumuz ve Beslenme uzmanımızla birlikte Destek merkezi çalışanlarımız da yer aldılar. Eğitimde “sağlıklı beslenme”, “HIV'in tıbbi ve psikolojik boyutu” başlıkları altında gerçekleşen eğitimde danışanlarımız birbirleriyle sohbet etme ve deneyimlerini paylaşma fırsatı buldular... || Devamı için tıklayınız

Özürlüler Kongresinde Hasta Hakları oturumunda sunum yaptık!

28 – 30 Mayıs 2010 tarihleri arasında Haliç Kongre ve Kültür Merkezi’nde Özürlüler Vakfı tarafından özel gereksinimi olan bireylerin durumu ortaya koymak ve toplumdaki değişimleri, uygun platformlarda tartışmak amacıyla bu yıl 5.si düzenlenen kongrenin ana teması “Özürlü Hakları” olarak belirlendi.

Uluslararası katılımlı kongrenin 2. günü başkanlığını Av. Ümit Erdem’in yaptığı “Hasta Hakları” oturumda Pozitif Yaşam Derneği Hukuk Danışmanı Av. Habibe YILMAZ KAYAR “HIV (+) Bireyler, Sağlık Raporları ve Engellilik” sunumunu gerçekleştirdi.

Detaylı bilgi için:
http://www.ozurlulerkongresi.org/program29.htm

 
Tedavi gören bazı yetişkinler için günde bir dozluk Kaletra onaylandı!

Tedavi gören bazı hastalar için Amerika’daki İlaç Düzenleyici Otoriteler günde bir dozluk Kaletra’yı onayladı.

Besin ve İlaç Yönetimi (FDA) 27 Nisan’da Kaletra’nın (lopinavir/ritonavir)  günde bir uygulamasının 3 lopinavir ile ilişkili dirençli mutasyonlardan daha azına sahip tedavi deneyen hastalar için bir seçenek olduğunu önerdi. Günde bir dozluk Kaletra, antiretroviral tedavi kullanmayan HIV+'ler için ise önceden de var olan bir seçenekti. Günde bir dozluk kullanımın(800mg lopinavir, 200mg ritonavir ile birlikte)..|| Devamı için tıklayınız

Birleşmiş Milletler iyi niyet elçisi Annie Lennox
Annie Lennox BM'de devam eden 54. dönem Kadının Statüsü; Komisyonu toplantıları sırasında, BM'nin AIDS hastalığıyla mücadele eden kurumu UNAIDS Başkanı Michel Sidibe ve ünlü İskoçyalı şarkıcı ve insan hakları savunucusu Annie Lennox'un katılımıyla, kadınların HIV'ten korunmalarını sağlamak amacıyla hazırlanan yeni kampanya basına tanıtıldı.

Kadınlar, Genç Kızlar, Cinsiyet Eşitliği ve HIV için Hızlandırılmış ülke Eylem Planı 2010-2014'' adlı 5 yıllık kampanya, kadınların HIV/AIDS'ten korunmalarını sağlama ve virüsü taşıyan kadınlara yardımcı olabilmek amacıyla BM ile üye devletler ve sivil toplum örgütleri arasında işbirliği yapılmasını öngörülüyor.UNAIDS Başkanı Sidibe, dünyada 15 ile 49 yaş arasındaki genç kız ile kadın ölümleri ve hastalıklarının en başta gelen nedeninin HIV olduğunu belirterek, HIV bulaşan kadın oranının son 10 yılda .. || Devamı için  tıklayınız

Bizi takip edin!

 
Bültenimiz en iyi İnternet Explorer 5+ 1024 x 768 piksel ekran çözünürlüğü ile görüntülenmektedir.PYD ©